GüncelManşet

1 Mayıs Mahallesin’de gözaltılar protesto edildi!

İstanbul: İstanbul’da AKP hükümetinin işçinin emekçinin bayramı olan 1 Mayıs’ı yasaklaması, binlerin sokağa dökülmesine engel olamadı.

İstanbul’da binler Taksim’de 1 Mayıs alanında 1 Mayıs’ı kutlamak için Taksim’in çevresinden alana girmeye çalıştı. AKP’nin büyüyen korkusu olan işçi sınıfına 25 binden fazla polis ve binlerce barikat kurarak engel olmaya çalışsa da Okmeyda’nı başta olmak üzere Şişli, Beşiktaş, Mecidiyeköy’de direnenlerin tarihine biri daha yazıldı. Gaz bombaları, plastik mermiler ve tazyikli suyun dağıtamadığı direnişçileri Okmeydanı‘nda gerçek kurşunlar sıkarak dağıtmaya çalıştılar.

Direnenlerden korkun!

1 Mayıs coşkusunu alanlarda kutlamak isteyen halka azgınca saldıran polis yüzlerce direnişçiyi gözaltına aldı. Kılığından şüphelendiğini, gaz maskesi taşıyanı, Taksim’e çıkma fikri olanı duraklardan, kaldırımlardan gözaltına alarak gözdağı vermeye çalıştı.

Bu keyfi yasak ve gözaltları protesto etmek için Partizan 1 Mayıs Mahallesi 3001(18 Mayıs) Caddesinde bir yürüyüş gerçekleştirdi.

Ajitasyonlar ve sloganlarla caddede gerçekleştirilen yürüyüşe çevre esnaf ve halkı alkışlayarak destek verdi. Ayrıca yürüyüşün gerçekleştirildiği cadde üzerinde Taksim Gezi İsyan’ı Şehidi Mehmet Ayvalıtaş’ın ölümsüzleştiği noktaya yakın bir yerden geçildiğinde saygı duruşunda anılarak, mücadelesinin mücadeleleri olduğu vurguları yapıldı.

Sokak aralarında ve cadde üzerinde devam eden yürüyüşte bu azgın saldırıların teşhiri yapılarak gözaltılar protesto edildi. 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu