GüncelManşet

1 Mayıs Mahallesinde Onbinler Yürüdü

1 Mayıs Mahallesinde Taksim Gezi Parkı direnişiyle dayanışma amacıyla binlerce insan sokağa çıktı.

Faşizme karşı omuz omuza, Her yer Taksim, her yer direniş“/1 Mayıs Mahallesi Halkı pankartı açan kitle karakol duragında toplanarak 18 Mayıs caddesi boyunca yürüyen kitle sık sık “Hükümet İstifa“, “Her Yer Taksim Her Yer Direniş“, “Yaşasın Devrimci Dayanışma“, “Faşizme Karşı Omuz Omuza” sloganlarıyla 2 Eylül Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti.

Burada kitlenin sayısı 20 bin kişiyi buldu.Kitle Cennet düğün salonuna doğru yürüyüşe geçti. 3004 cadde boyunca yürüyen kitle buradan TEM otobanının hem Boğaziçi hemde Fatih Sultan Mehmet köprüsü yönlerini çift taraflı olarak trafiğe kapattı.

Bu esnada kitlenin yol kesme eylemi sırasında bir araç, iki eylemciye çarptı. Kazada, 2 eylemci ağır yaralandı. Hastaneye kaldırılan eylemcilerden Mehmet Ayvalıtaş yaşamını yitirdi. Redhack bu konuya ilişkin bir açıklama yaptı. Açıklamada Mehmet Ayvalıtaş’ın Redhack üyesi olduğu açıklandı. Diğer yaralının ise Göztepe Egitim ve Araştırma Hastanesine kaldırıldığı ögrenildi. Buradaki eylemin sonlandırılmasının ardından kitle tekrardan mahalleye doğru yürüyerek eylemi sonlandırdı.

Saat 21.30 sıralarında Partizanın çağrısı üzerine ESP, PSAKD, KÖZ ve DHF ile ortak olarak 18 Mayıs caddesinde bir eylem örgütledi. Yola barikatlar kurarak 18 Mayıs Caddesi trafiğe kapatıldı. Eylemde sık sık “yaşasın devrimci dayanışma” , “Her Yer Taksim Her Yer Direniş” , “Kahrolsun Faşist Kemalist Diktatörlük” , “Faşistlerden Hesap Lafla Sorulmaz Bizde Hesapları Namlular Sorar” , “Ethem Yoldaş Ölümsüzdür” sloganları atıldı. Eylem saat 24.00’de sonlanırken kitlenin içerisinden “Yaşasın Partimiz TKP/ML Halk Ordusu TİKKO TMLGB” sloganları duyuldu. (1 Mayıs Mahallesi Partizan)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu