Güncel

1 Mayıs Mahallesinde “kentsel dönüşüm”

Yıllardır parça parça İstanbul’da ve ülkemizin değişik bölgelerinde yıkım saldırıları ile karşılaşıyoruz.

1 Mayıs Mahallesi’de daha önceki süreçlerde dört’e bölünerek bazı bölgeleri Ümraniye Belediyesine bağlanmıştı. Belediye 25 Mayıs günü 1/5000 ölçekli nazım planında bazı bölgeler için kamulaştırma kararı çıkardı. Evlerimizin bulunduğu yerlere cami, okul, polis karakollu, park gibi yapılacak projeleri açıklandı. Karar askıya asıldığından sonra mahallemizde muhtar ve avukatlar öncülüğünde halk toplantıları başlandı.

İlk iki toplantıda hukuki süreçler başlatılarak itiraz dilekçeleri hazırlanıp, Büyükşehir belediyesine itiraz dilekçeleri verildi. Yapılan toplantılarda kamulaştırma kararı çıkan Site ve Esenevler Mahallesi 1 Mayıs Mahallesinden ayrıymış gibi muhtarın yaklaşımı yapılan bu toplantılara mahalledeki devrimci kurumların çağrılmaması, gelen kurumlara da söz hakkı tanınması toplantıların tartışmalı bir ortamda geçmesine yol açtı.

Muhtarın halkımız örgütlü bir mücadeleye çağırırken bir taraftan da kimseyi bu toplantılara dahil etmemesi tam bir çelişki kaynağıydı. Yapılan toplantılarda mahallemizde bir dernek kurumu ve sürecin bu dernek üzerinden örülmesi kararı alındı.

En son yapılan toplantıda kurulan toplantı divanın halk tarafından seçilmesi talebinde bulunuldu,  muhtarın yaklaşımı ve konuşmaları üzerinden tartışmalar yaşanarak halkımız toplantıyı alkışlayıp protesto ederek toplantı yerinden ayrılmıştır.

Evlerimiz, yaşam alanlarımız, doğamız talan edilirken 1 Mayıs Mahallesi halkının 1977’de gösterdiği direnme iradesinin, yüz yüze kaldığımız saldırılar karşısında yüze vurması bunun için birliğimizi ve dayanışmayı pekiştirmeli ve halkın ortak çıkarları ve geleceğimiz için örgütlenerek savunalım.

1 Mayıs mahallesinde kentsel dönüşüm adı altında yapılacak yıkımlara ve rant kavgasına izin vermeyeceğiz.(1 Mayıs Partizan)

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu