Güncel

11 devrimci İstanbul’da tutuklandı

H.Merkezi: İstanbul’da 1 Mayıs’tan bir gün önce evlere yapılan baskınla gözaltına alınan 16 kişiden 11’i tutuklandı.

1 Mayıs’ta Taksim’e çağıran Ezilenlerin Sosyalist Partisi ve Sosyalist Gençlik Dernekleri’ne yönelik 30 Mayıs sabaha karşı operasyon yapılmış, toplam 16 kişi gözaltına alınmıştı.

6 gün gözaltında kalan 16 kişiden 11’i dün (5 Mayıs) çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

Birçok dosyada olduğu gibi dosyada gizlilik kararı gerekçe gösterilerek “iddianın” ne olduğu öğrenilemedi ancak Emniyet’teki ifade işlemleri sırasında öğrenildi. Devrim şehitlerinin cenaze ve anmalarına katılmakla suçlanan sosyalistlere “Örgüt propagandası” suçlaması yönetildi.

Ancak savcılık, sevk maddesinde suçlamayı “örgüt üyeliği”ne dönüştürürken geç saatlere kadar süren ifade işlemlerinin ardından 11 kişi, “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklandı. 3 kişi adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Tutuklananların isimleri şöyle: ETHA çevirmeni Meşale Tolu, Osman Tunç, Bilal Ateş, Sinan Aktaş, Birol Kurt, Ömer Sezgin, Mustafa Tezel, Fırat Çağla, Yağmur Emekdar, Deniz Havuç ve Serkan Okatan.

Konuya dair ETHA’ya konuşan Avukat Mustafa Taylan Savran, 1 Mayıs İşçi Bayramı, 21 Mart Newroz gibi tarihsel önemdeki günler öncesinde bu tür operasyonların sıklıkla yaşandığını söyledi. Savran, “Bu soruşturmalar 2015’den beri benzer bir şekilde yürütülüyor. Anma etkinlikleri, devrimcilerin cenazeleri, basın açıklamaları, yani yasal ve demokratik eylemler TEM polisleri tarafından arşivleniyor. Sonra dönem dönem taramalar yapılıp, özel günler öncesinde dosyalar oluşturuluyor” dedi.

Soruşturmanın başlangıçta “Örgüt propagandası” olarak başlatıldığını, ancak dosyadaki gizlilik kararı nedeniyle belgelere ulaşamadıklarını anlatan Av. Taylan, şöyle devam etti: “Sevk maddesinin ‘örgüt üyeliği’ olduğunu ancak savcılık aşaması bittikten sonra öğrendik. Bu eylemlerin hiçbirinin yasadışı olmadığını, şiddet içeren ya da şiddet çağrısı yapan eylemler olmadığını söyledik. Ama nasıl bir kriter güttüklerini de açıkçası bilmiyoruz. Serbest bırakılan 3 kişi niye bırakıldı, tutuklanan 11 kişi niye tutuklandı… ‘Eldeki delil durumuna göre’ diye soyut bir gerekçe var elimizde.”

Taylan, “örgüt üyeliği”ne dair hiçbir delil olmadığının altını çizerken, karara itiraz edeceklerini söyledi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu