GüncelUncategorized

117. F oturumu gerçekleştirildi

İstanbul:İnsan Hakları Şubesi Cezaevi Komisyonu hasta tutsaklar için 117. F oturumunu bugün (14 Haziran) gerçekleştirdi.  

117. buluşmada  hasta tutsak İsmet Çardak’ın durumu ele alınırken sık sık “Hasta mahpuslar serbest bırakılsın”, “İnsan haklarıyla insandır”, “Hasta mahpuslar yalnız değildir” sloganları atıldı. İHD Cezaevi Komisyonu adına yapılan basın açıklamasında F tipinin 13 Eylül Darbesi ile beraber toplumun bütün kesimlerine yayarak uygulandığı belirtilirken F tipinin insanın kişiliğini yok etmek amacını taşıdığını bu sistemin davranış değişikliği yöntemleri üzerine yapılan deneyler sonucu uygulamaya sokulduğuna dikkat çekildi.

“Tecrite karşıyız, tecrit işkencesinin yaşandığı F tipleri kapatılsın istiyoruz. Zaman kaybetmeden hasta mahpusların tedavi ve tahliye haklarının uygulanması için gerekli adımların acilen atılmasını yetkililerden acilen bekliyoruz” denildiği açıklamada bu haftaki oturumda İsmet Çardak’ın durumuna ilişkin bilgi verileceği dile getirildi.

2000 yılında hastalık belirtilerinin ortaya çıktığını, uzun yıllar bel fıtığı, siyatik teşhisi konulan Çardak’ın durumu ağırlaşınca Dicle Üniversitesi Hastanesi’ne sevk edilmesi ile beraber kas hastası olduğunu ve hastalığının tedavisi olmadığı gerekçesiyle ring aracına geri konulup hapishaneye götürüldüğünü belirten açıklamada şu an Metris Hapishanesi’nde olan Çardak’ın hastalığına ilişkin yaptığı açıklamaya yer verildi.

F oturumu açıklamanın ardından sloganlarla son buldu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu