Güncel

119. F oturumu gerçekleştirildi

İstanbul: İnsan Hakları Şubesi Cezaevi Komisyonu hasta tutsaklar için 119. F oturumunu bugün (28 Haziran) gerçekleştirdi.

Eylem başlarken, “Tecrit öldürür F tipi hapishaneler kaldırılsın” pankartı açıldı. 119. buluşmada hasta tutsaklar Engin Aktaş ve Salih Tuğrul’un durumunun ciddiyetine dikkat çekilirken, “Hasta tutsaklar serbest bırakılsın”, “Tecrit işkencesine hayır”, “Hasta tutsaklar yalnız değildir” sloganları atıldı.

İlk olarak İHD’ ye hasta tutsak Erol Zavar tarafından gönderilen mektup okundu. Zavar mektubunda hasta tutsaklardan sadece bir tanesi olduğunu ve dışarıdaki dayanışmanın içeriye verdiği güçlükle ayakta durduğuna değindi. Zavar mektubun devamında, dışarıdaki insanların onurlu bir yaşam için mücadele ettiğini ve bu mücadelenin de içerideki tutsaklara umut olduğunu vurguladı.

İHD Cezaevi Komisyonu adına yapılan konuşmada, iki üç kişi ile başlayan eylemlerinin bugün dayanışma ruhu ile büyütüldüğüne değinildi. Hapishanelerde ölüm istemediklerini ve bütün hasta tutsakların serbest bırakılmasına vurgu yapıldı. Devamında Engin Aktaş ve Salih Tuğrul’un durumunun çok ciddi olduğu ve derhal serbest bırakılmazlarsa içeride kötü sonuçlar doğuracağı belirtildi.

Atılan sloganların ve konuşmanın ardından eylem son buldu.  

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu