Güncel

12 Eylül’ü Unutmadık!

İzmir: 12 Eylül darbesinin 32. yılında; İzmir’de  örgütlenen eylemlerle hesap sorma çağrısı yapıldı.

Politik vurgularda anlaşılamaması üzerine iki anmanın gerçekleştiği İzmir’de ilk anma KESK-DİSK-TMMOB ve çeşitli DKÖlerin katıldığı ve YKM önünden AKP binası önüne yapılan bir yürüyüş ile gerçekleşti.

Bir diğer anma ise saat 18.00’da HDK tarafından örgütlendi. YKM önünden Sümerbank’a gerçekleşen yürüyüşe biz de Partizan olarak flamalarımızla katıldık. 12 eylül’ü unutmadık, Affetmedik, katiller halka hesap verecek vb. sloganların atıldığı eylemde, 12 Eyül faşizminin AKP ile bu gün de devam ettiği vurgusu hakimdi.

Sümerbank önünde gerçekleşen basın açıklamasında; Asla unutmayacağımız ve her zaman hatırlayıp, hatırlatacağımız 12 Eylül Askeri darbesinin gaddarlıklarının sadece on binlerce gözaltı, işkence, tutuklama, sürgün, idam olmadığını biliyoruz. 12 Eylül’ün hala bütün kurumları, anayasayı, hukuku ve uygulamaları ile devam ettiğini; ABD’nin ‘Bizim Çocuklar’ dediği generallerin neo-liberal ekonomi politikalarının daha rahat uygulanabilmesi için sermayenin lehine olabilecek bir siyasi gericiliği darbe vasıtası ile tesis ettiklerini de biliyoruz. ” denilerek; AKP’nin 12 Eylül’le hesaplaşmasının bir aldatmaca olduğu söylendi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu