Güncel

121. F oturumu gerçekleşti!

İstanbul: Bugün (11 Temmuz) İHD İstanbul Cezaevi Komisyonu’nun, Galatasaray Lisesi önünde 121. F oturumunda hasta tutsak Hüseyin Zeytin’in durumuna dikkat çekildi.

Tuksak yakınları ve arkadaşları, “Tecrit öldürüyor, hapishanelerde ölüm istemiyoruz”, “Hasta tutsaklar serbest bırakılsın” sloganlı pankartlarını açtılar. Bu haftada ki eylemde Erzurum H Tipi Cezaevinde bulunan ağır hasta tutsak Hüseyin Zeytin’in (59) durumuna dikkat çekildi.

İHD adına açıklamayı İHD İstanbul Şubesi Cezaevi Komisyonu üyesi Aylin Hacaloğlu yaptı. Hacaloğlu açıklamasında, yıllardır yetkililere ve kamuoyuna hasta tutsakların durumunun ciddiyetini duyurmaya çalıştığını ancak yetkililerin bu duruma sessiz kaldıklarını belirtti. Hacaloğlu, Zeytin’in tedavi koşullarına ilişkin gönderdiği mektupta ise “Tedavim için bulunduğum Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesi’ndeyken mahkum koğuşu diye beni merdiven altı, havasız ve ışıksız bir odaya attılar. Bu işkenceye daha fazla dayanamadığım için cezaevine geri dönmek zorunda kaldım” dediğini belirtti.

Hacaloğlu devamında durumu ağır olan başka tutsaklara dikkat çekmek için isimlerini şöyle saydı; Mehmet Polat, Hacılar Kırıkkale Hapishanesi’nde, Akciğerinin bir kısmı alınmış. Mehmet Ali Taşlı, Kırıkkale Hapishanesi’nde. Mehmet Zeki Aktaş, Ceyhan Kapalı Hapishanesi’nde. Bel fıtığından 2 kez ameliyat olmuş bakıma muhtaç. Mahmut Aslan, Metris 1 Nolu T Tipi Hapishanesi’nde. Mehmet Mutlu Elazığ Kapalı Hapishanesi’nde şizofreni ve bipolar bozukluğu mevcut. Menderes Leyla, Tekirdağ 1 Nolu Hapishanesi’nde, tüberküloz uzun süreli baş ağrıları var. Mehmet Yalçın, Ankara Sincan 2 Nolu F Tipi Kapalı Hapishanesi’nde. Kalp, tansiyon astım ve şeker hastası, yakın zamanda ameliyat geçirmiş. Mustafa Polat, Kırıkkale F Tipi Hapishanesi’nde. Böbreklerinde ve akciğerinde şarapnel parçacıkları var. Mehmet Ali Değirmenoğlu, Metris 2 Nolu T Tipi Hapishanesi’nde. Psikolojik sorunları var. 2 kez intihara teşebbüs etmiş. 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu