Güncel

125. F oturumu: “Hayrettin Bektaş’a özgürlük”

İstanbul: Her hafta yapılan F Oturumu’nda bu hafta hasta tutsak Hayrettin Bektaş’ın özgürlüğü istendi.

İHD İstanbul Şubesi Cezaevi Komisyonu tarafından örgütlenen F Oturması’nın 125.’incisinde eylemde ilk sözü CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur aldı. Hükümetin hasta tutsaklar için yasal düzenlemeleri sadece kayıtlara geçmesi için yaptığını söyleyen Onur, “Yarın cumhurbaşkanlığı seçimleri var ve bizi nasıl günler bekliyor bilmiyoruz. Ama hasta tutsakların serbest bırakılması için burada olacağız” dedi.

Ardından Emine Küçükbumin açıklamayı okudu. Hapishanelerde, ölüme mahkûm edilen hasta tutsakların sessiz çığlığının her geçen gün büyüdüğünü belirten Küçükbumin, yetkililere seslendi: “Birazcık vicdan sahibiyseniz, içinizde hala insanlık duyguları taşıyorsanız hasta mahpusları derhal serbest bırakın, daha fazla insanlık suçu işlemeyin.”

Küçükbumin, hiçbir ayrım yapılmadan adli veya siyasi ağır hasta tutsakların tam teşekküllü hastanelerde daha iyi ve hızlı tedavi olabilmeleri için serbest bırakılmalarını, bunun için yetkililerin acilen harekete geçmesini istedi.

Kronik kalp hastası olan 62 yaşındaki Hayrettin Bektaş’ın durumuna dikkat çeken Küçükbumin, Bektaş’ın tedavisinin yapılmadığını, hastane yerine Tekirdağ F Tipi Hapishanesi’nden Saray Hapishanesi’ne sevk edildiğini bildirdi. Küçükbumin, “Hayrettin Bektaş’ın tedavisi neden yapılmıyor” diye sordu.

Hasta tutsaklardan Cesim Kahraman, Cesim Yıldırım, Cevdet Bayır, Cevdet Derse, Cihan Güneş, Cihat Özdemir, Civan Boltan, Celalettin Aracı, Çetin Balcı ve Cemal Vatandaş’ın da durumlarına ilişkin bilgi veren Küçükbumin, tüm hasta tutsakların derhal serbest bırakılmasını istedi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu