Güncel

14 ilde toplu etkinlere kısıtlama

İçişleri Bakanlığı genelgesiyle, 14 ildeki etkinliklere kısıtlama getirildi; ülke genelinde de kamu kurum ve kuruluşlarında yemekhane hizmeti ve paketli su servisi hariç her türlü yiyecek içecek ikramı yasaklandı.

COVID-19 pendemisi tedbirleri kapsamında yayımlanan İçişleri Bakanlığı genelgesine göre, 14 ilde sünnet düğünü, kına gecesi, nişan gibi etkinliklere bugünden (26 Ağustos) itibaren müsaade edilmeyeceğini duyurdu.

Kısıtlama uygulanacak iller şöyle: Adana, Ağrı, Ankara, Bursa, Çorum, Diyarbakır, Erzurum, Antep, Kayseri, Konya, Mardin, Urfa, Van ve Yozgat.

Genelgeye göre bu illerdeki düğün ve nikahlar, en fazla 1 saat içinde tamamlanacak.

Düğün salonlarında dans ve oyuna izin verilmeyecek, sandalye ve koltuk düzeni dans ve oyun alanlarını kapatacak şekilde oluşturulacak.

Bu illerde, gelin ile damadın birinci ve ikinci derece yakını olmayan 65 yaş ve üzeri vatandaşlar ile 15 yaş altı çocukların düğünlere ve nikah merasimlerine katılması yasaklanacak.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, bu 14 ilde her nikah merasiminde en az bir kamu görevlisi (kolluk, zabıta vb.) bulunacak ve denetim faaliyetlerine ağırlık verilecek.

Tedbirlere uymayanlara para cezası

Ülke genelinde ise kamu kurum ve kuruluşlarında yemekhane hizmeti ve paketli su servisi hariç her türlü yiyecek içecek ikramı geçici süreyle durdurulacak.

Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27 ve 72. maddeleri uyarınca gerekli kararlar valiliklerce alınarak uygulanmaya başlanılacak.

Tedbirlere uymayanlarla ilgili Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282. maddesi gereğince idari para cezası verilecek. Aykırılığın durumuna göre kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılacak, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu’nun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacak.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu