Emek

14. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali başladı

8 Mayıs’a kadar devam edecek olan 14. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali dün Ankara, İstanbul ve İzmir’de yapılan eşzamanlı açılış programlarıyla başladı,

14’üncü Uluslararası İşçi Film Festivali “Sesin sarsın dünyayı. Duyulur elbet ta ötelerden. Yürek kendini tanır” temasıyla perdesini açtı. Festival kapsamında İstanbul, Ankara ve İzmir’de eşzamanlı gala programları gerçekleşti.

Ankara’da dün (2 Mayıs Perşembe) Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde açılışı yapılan 14. İşçi Film Festivali oldukça yoğun ilgiyle karşılandı.

Açılış kokteyliyle başlayan program, Anchorus Çok Sesli Korosu’nun izleyiciler için hazırladığı şarkılarının salonda yarattığı yoğun ilgiyle devam etti.

“Zeytin Ağacı” adlı filmin gösterileceği salona geçildiğinde Çankaya Belediyesi temizlik işçilerinin oluşturduğu Grup Teneke’nin kendi yaptıkları müzik aletleriyle sunduğu işçi marşları dinletisi yoğun bir ilgiyle buluştu.

Çankaya Belediyesi temizlik işçilerini 14. İşçi film Festivali açılış kokteylinde de görmek güzeldi.  Ancak bu katılım sadece Grup Teneke elemanlarıyla sınırlıydı. İşçi film festivalinde daha çok işçinin katılımı güzel olurdu.

Grup Teneke’nin ardından açılış konuşmasını oyuncu Hazal Türesan’ın yaptığı etkinlik, Çankaya Belediye Başkanı Yardımcısı ile TTB adına yapılan konuşmalarla devam etti.

Konuşmaların ardından “Zeytin Ağacı” filminin gösterilmesiyle 14. İşçi Film Festivalinin kokteyl açılışı son buldu.

8 Mayıs’a kadar sürecek

14. İşçi Filmleri Festivali’nde bu yıl 32’si kurmaca, 39’u belgesel ve 3’ü de canlandırma olmak üzere toplam 74 film gösterilecek.

Uluslararası İşçi Filmleri Festivali Türkiye ve dünyanın dört bir yanından, emekçilerin yaşamlarını ve mücadele deneyimlerini izleyicilerle buluşturmayı amaçlıyor.

İşçi Film Festivali 8 Mayıs’a kadar çeşitli yerlerde gösterime devam edecek.

Kaynak: Alınteri

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu