Emek

15-16 Haziran direnişiyle taşerona karşı yürüyüş

İzmir/Soma: 15-16 Haziran direnişi nedeniyle DİSK Soma’da eylemdeydi.

Soma’da taşeron sistemi nedeniyle yaşanan katliamını, 15-16 Büyük İşçi Direnişi vesilesiyle protesto etmek için yapılan eylemler sürüyor. 

Dün (15 Haziran) Soma’da TMMOB’nin yaptığı eylemden sonra bugün (16 Haziran) DİSK’in çağrısıyla binlerce kişi yürüyüş gerçekleştirdi.

Başta İzmir olmak üzere pek çok ilden gelen DİSK ve bağlı sendikaların üyeleri öğlen saatlerinde Soma’da bir araya gelerek taşeron sistemini protesto etti.

Soma Kaymakamlığı önünden başlayan yürüyüşte DİSK en önde “15-16 Haziran’nın ışığında cinayetlere ve taşerona direniyoruz” yazılı pankart açarak, “Soma uyuma madenciye sahip çık”, “Soma işçisi yalnız değildir”, “Susma haykır taşerona hayır”, “Soma’nın kömürü katilleri yakacak” vb sloganlar atıldı.

Eyleme KESK ise “Roboski’den Gezi’ye Soma’dan Şırnak’a katliamları kınıyoruz” yazılı pankartla yürüyüşteki yerini aldı.

Kaymakamlık önünden başlayan yürüyüş Soma Meydan’da bulunan maden işçilerini temsil eden anıta sendika yöneticilerinin çiçek bırakması ve saygı duruşu yapmasının ardından yeniden kaymakamlık önünde son buldu. Yürüyüşün ardından eyleme katılan DİSK Genel Başkanı Kani Beko bir konuşma yaptı.

Kani Beko, bu yılın ilk 5 ayında 810 işçinin çalışırken hayatını kaybettiğini dile getirip, “Biz Türkiye’de taşeron sisteminin yasaklanması için DİSK olarak örgütlü gücümüzün yettiği kadar mücadele edeceğiz. Eğer bu madende DİSK örgütlü olmuş olsaydı, madenlerde gerekli önlemler alınmadan, bu güzelim insanların madenlere inmesine izin vermezdik” şeklinde konuştu.

Eyleme Gebze’den gelen Gebze M&T direnişçileri de katılırken BDSP, Mücadele Birliği gibi pek çok kurum katıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu