Emek

15-16 Haziran eyleme çağrı

 

Devrimci Demokratik Sendikal Birlik

İşçi sınıfımızın en büyük direniş günlerinden olan 15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişinin yıldönümünde aynı direniş ruhu ve kararlılığıyla günümüzdeki saldırılara set olmak için alanlarda buluşalım.

Sistemin havacılık işkolunda grev hakkını yasaklaması ve buna karşı meşru şekilde mücadele eden 300’ün üzerinde Hava İş üyesini işten çıkarması sınıfa yönelik saldırganlığa en son ve en ciddi örnektir. Bu saldırı yalnızca Hava İş’e ve THY çalışanlarına değil, sinmeyen, yılmayan tüm sınıf güçlerine yönelik bir saldırıdır.

AKP’nin sözcülüğündeki egemen sınıflar yalnızca grev yasaklamakla kalmamakta, aynı zamanda kıdem tazminatının kaldırılmasını da gündemleştirmekte, Ulusal İstihdam Stratejisi altında bölgesel asgari ücretten kiralık işçi bürolarına bir dizi saldırıyı da dayatmaktadır.

Bu saldırıların yanı sıra hâlihazırda kölece çalışma şartlarına karşı mücadele eden, insanca bir yaşam sürebilmek için sendikalı olan ancak patronların ve kolluk kuvvetlerinin baskı ve sindirme politikalarına maruz kalan ve bu nedenle direnişi seçen, direniş çadırlarında örgütlülüğünü savunan Togo, Kampana, Savranoğlu, Hey Tekstil, BEDAŞ işçileri ve grevlerini sürdüren soda işçileri yükselen mücadelemizin kıvılcımlarıdır.

Sistemin saldırılarına karşı mücadelemizi ve direnişimizi yükselteceğimizi bir kez daha ilan etmek, grev yasağının geri çekilmesi için mücadele kararlılığımızı haykırmak ve THY’de/Togo’da/Kampana’da/Savranoğlu’nda/Hey Tekstil’de/BEDAŞ’ta direnen işçilerin sendikalı olarak işe geri dönmesi talebimizi dile getirmek için 15-16 Haziran’ın yıldönümünde örgütleyicisi olarak katıldığımız eylemlerde buluşalım.

İstanbul için

DDSB’nin de imzasının yer aldığı ve DİSK, SGBP, TMMOB, TTB ve çok sayıda demokratik kurum tarafından düzenlenen eylem programı aşağıda gibidir:

15 Haziran Cuma saat 19.00’da Galatasaray Lisesi önünde buluşulacak ve meydandaki THY satış bürosuna yürünecek.

16 Haziran Cumartesi günü saat 14.30’da Atatürk Havaalanı Giriş Kapısında buluşulacak ve direniş alanı ziyaret edilecek.

Ankara için

HDK tarafından örgütlenen ve sendikaların da katılacağı eylem 16 Haziran Cumartesi günü 18.00’de Kızılay Bulvar Caddesi üzerindeki Togo Mağazası önünde başlayacak ve Sakarya Caddesine yürünecektir.

DEVRİMCİ DEMOKRATİK SENDİKAL BİRLİK

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu