Güncel

15-16 Haziran ruhuyla direniş sürüyor (Yenilendi-videolu haber)

İstanbul:15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişinin 42. yılında yüzlerce işçi, sendikalar, devrimci demokratik kitle örgütleri işçi sınıfının taleplerini 42 yıllık direnişin ruhuyla haykırdı.

Galatasaray Lisesi önünde saat 19.00’da buluşan kitle; “Direniş Geleneği Sürüyor! Yaşasın 15-16 Haziran direnişi” yazılı ortak pankartın arkasında bir araya geldi.

Direnişte olan; Türk hava yolları (THY) işçileri “Haklarıma, onuruma, sendikama toplu sözleşme saygı!” vb renkli dövizleriyle ve coşkulu sloganlarıyla, direnişleri zaferle sonuçlanan BEDAŞ işçileri; zaferlerinin coşkusuyla, HEY Tekstil işçileri ”direne direne kazanacağız”, “işçiler birleşin sömürüye dur deyin” vb dövizleriyle, Direnişlerinin 117. Gününde olan Çapa işçileri ise “susmadık, haykırdık! Taşerona başkaldırdık! (Taş İş -Der)” yazılı pankartlarıyla alanda en önde yerlerini almışlardı.

Eyleme katılan Devrimci Demokratik Sendikal Birlik(DDSB) kitlesi de  “Togo’dan havaya direniş kazanacak”, “Birlik, mücadele, zafer” sloganlarıyla kortejdeki yerini aldı.

Eyleme pek çok direniş işçisinin yanı sıra Hava-İş, Deri-İş, Dev Sağlık-İş, Belediye-İş, Enerji-Sen, KESK, DİSK gibi sendikalar ve HDK, EMEP, ESP, TKP 1920, ÖDP, SDP, Halkevleri, EHP, BDSP’nin de aralarında bulunduğu çok sayıda siyasi parti ve kurum da katıldı. Yürüyüşe İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel de destek verdi.

Galatasaray Lisesi önünde bir arya gelen işçi ve emekçiler, “Yaşasın 15-16 Haziran direnişi”, “Yaşasın Hava İş direnişi”, “Birleşe birleşe kazanacağız”, “Susma haykır, taşerona başkaldır” “direne direne kazanacağız”  sloganlarıyla Gezi Parkı’na bir yürüyüş gerçekleştirdi.

Taksim Gezi Parkı’na gelen kitle burada 15-16 Haziran’da şehit düşen Mehmet Gıdak’ın, Yaşar Yıldırım’ın, Mustafa Bayram şahsında tüm devrim şehitleri için saygı duruşunda bulundu.

Etkinlik Bandista’nın Avusturya Marşının okumasıyla devam etti. Kitle marşa hep birlikte coşkulu bir şekilde eşlik etti. Ardından basın açıklamasına geçildi.15-16-hznn

Açıklamayı kitle adına direnişte olan Dev-Sağlık İş sendikasından Güllü Hanoğlu ve Hava-İş üyesi Efem Çaycı yaptı.

Boyun eğmeyeceğiz!

Yapılan açıklamada;42 yıl önce tankların üzerinden aşırdığımız bayrağımızı, 42 yıl önce sıktığımız yumruğumuza aldık ve yürüdük bugün. Bugün elimizde, 15-16 Haziran şehitlerimizin, Mehmet Gıdak’ın, Yaşar Yıldırım’ın, Mustafa Bayram’ın onurlu bayrakları var” sözlerine vurgu yapıldı.  İşçiler direnişte olan Kampana, Hey Tekstil, TEDAŞ ve Borusan işçilerinin direnişlerine değinerek  “Biliyoruz ki teslim alamayan zorbanın hükmü olmaz. Biliyoruz ki boyun eğdiremeyen zalim ayakta duramaz. Temsil olmayacağız. Boyun eğmeyeceğiz ve 15-16 Haziran’da zulmü ve zorbalığı önüne katıp kovalayan işçi, emekçi, yoksul, ezilen halk selini yeniden, yeniden yeniden yaratacağız” dedi.

Eylemde 15-16 Haziran direnişine tanıklık eden gazeteci Şükran Soner söz aldı.

Eylem; direnişte olan Kampana, HEY Tekstil işçileri, Çapa, BEDAŞ ve Borusan işçileri de söz alarak birer konuşmalarıyla sonlandı.


 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu