Gençlik

16 Mart’ta Beyazıt eylem alanına dönüştü

 

İstanbul: Halepçe ve Beyazıt Katliamı; avukatlar, sendikalar, siyasi partiler ve öğrenciler tarafından gün boyu Beyazıt Meydanı’nda düzenlenen eylem ve etkinliklerle anıldı.

İlk olarak 16 Mart 1978’de 7 öğrencinin öldürüldüğü katliamın 34. yıl dönümünde Beyazıt Meydanı’na temsili “16 Mart Anıtı” dikildi. Katliam olduğunda henüz hayatta olmayan genç heykeltıraş Dağhan Yürürler tarafından yapılan Anıt, İstanbul Üniversitesi girişindeki alana bırakıldı.

Ardından aralarında Yeni Demokrat Gençlik’in de bulunduğu Halkların Demokratik Kongresi İstanbul Gençlik Meclisi ortak bir eylem düzenledi.

Eylemde Beyazıt, Halepçe, Sivas ve Roboskî katliamlarından fotoğrafların yer aldığı pankartlar taşındı. Beyazıt Meydanı’na yapılan yürüyüşün ardından Kürtçe ve Türkçe basın açıklamaları okundu.

Türkçe açıklamayı yapan Ezgi Ergül açıklamada, “Katliamın sorumlularından hesap sorulana kadar, failler cezalandırılana kadar mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz” dedi. Açıklamaların ardın BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel de bir konuşma yaptı.

Tuncel “Katliamların unutturulmaması önemli. Başbakan’ın Dersim özründe samimi olsaydı, Roboski yaşanmazdı, Sivas davası böyle olmazdı. Ama halklar hesap soracak. 16 Mart yaşandı ama gençlik hala burada. Roboski oldu halk direniyor” dedi.

Burada yapılan konuşmaların ardından 7 öğrencinin yaşamını yitirdiği Eczacılık Fakültesi önünde gidilerek, karanfiller bırakıldı ve marşlar söylendi.

Gençlik örgütleri: “Hesabı sorulacaktır”

Beyazıt’ta gerçekleştirilen bir diğer eylem ise çok sayıda öğrenci örgütü tarafından gerçekleştirildi. YDG’nin de destek verdiği eylemde açıklamayı Fidan Ataselim okudu. Ataselim; “Tarih boyunca yaşattığınız katliamları unutmadık. Siz de unutmayın ki, katliamlarda herkes ölmez. Bizler, katledilenlerin mücadelesini büyütmeye devam ediyoruz. Beyazıt’ın, Maraş’ın, Dersim’in, Halepçe’nin, Roboski’nin, Çukurca’nın, Ranya’nın, Pontus’un hesabını soracağız” dedi.

Açıklamanın ardından Eczacılık Fakültesi önüne yürünerek karanfiller bırakıldı, marşlar okundu.

Gün boyu eylemlerin gerçekleştiği Beyazıt Meydanı’nda KESK ve ÇHD de birer anma yaptılar.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu