Güncel

18 MAYIS | “Devrim için düşenler ölümsüzdür”

Komünist önder İbrahim Kaypakkaya'yı katledilişinin 48. yılında anan Devrimci 78'liler Federasyonu, devrim şehitlerinin mücadelelerinden öğrenerek zulüm düzenine son verme çağrısı yaptı.

Devrimci 78’liler Federasyonu, işkencede katledilen komünist İbrahim Kaypakkaya’nın ölümünün 48. yılına ilişkin açıklama yaptı.

Açıklamada, 18 Mayıs 1977’de Antep’te öldürülen Kürt özgürlük hareketinin önderlerinden Haki Karer, yine 18 Mayıs 1982’de Diyarbakır Hapishanesi’nde 12 Eylül faşizmine karşı özgürlük ve bağımsızlık mücadelesine bedenlerini ateşe vererek meşale olan Ferhat Kurtay, Necmi Öner, Mahmut Zengin ve Eşref Anyık, 13 Mayıs 1978’de Kaypakkaya’nın ölüm yıldönümünde hesap sorma  eylemine giderken katledilen Ermeni komünist Orhan Bakır,  31 Mayıs 1971’de Nurhak Dağları’nda katledilen Sinan Cemgil, Alpaslan Özdoğan ve Kadir Manga başta olmak üzere devrim ve özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenler anıldı.

Devrimci önderleri katleden zihniyetin bugün de halklara katliam, yoksulluk ve savaştan başka bir şey vermediği dile getirilen açıklamada, “Adeta son nefesini veren bir sistemin hezeyanlarıyla Kürt’e, emekçiye, gençlere, devrimcilere, bütün muhaliflere azgınca saldırıyor” denildi.

Devrimci 78’liler Federasyonu’nun açıklaması şöyle devam etti: “Çözüm ise bir kez daha emperyalizme, faşizme, şovenizme, militarizme karşı devrimci direniş ve eylem çizgisinde yatıyor. Bize gerçek çıkış yolunu gösteren önderlerimiz işte bu yüzden hiç ölmüyorlar.

İlk gün sıcaklığındaki gibi önümüze düşüyorlar, mücadelemizde yaşıyorlar. Ve bize sesleniyorlar; devrimciler bu zulüm düzenini, sarayı saltanatı yerle bir edin. Diktatörleri tarihin çöp sepetine yollayın. Her şeyin çok güzel olacağı günler için, Sosyalizm için mücadele edin. Yetti diyerek ayağa kalkın. Devrim için düşenler ölümsüzdür.”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu