Manşet

“19-22 Aralık Katliamını unutmadık unutturmayacağız”

İstanbul: Bundan tam 12 yıl önce bugün(19 Aralık) 20 Hapishanede adına “Hayata Dönüş” operasyonu denilen bir katliam gerçekleştirildi. Ve bu “operasyonda” yani katliamda 28 devrimci yaşamını yitirmişti.
Devrimcilerin direnişi karşısında acizleşen devlet bu katliam ile örülen direnişi yok edebileceğini ve bu yolla devrimci mücadelenin önüne geçebileceğini sanıyordu. Ama tam 12 yıldır bu durumun hiçte böyle seyrettiğini söyleyemeyiz. 12 yıldır devrimciler 19-22 Aralık direnişinin unutulmadığını/ unutulmayacağını ve hesabının sorulacağını haykırıyorlar. İçerde ve dışarda direniş devam ediyor. Hapishanelerde devrimcilere dayatılan örgütsüzlük, işbirlikçilik ve hak gaspları gibi birçok şey karşısında direnişler devam ediyor.
Bugün katliamın 12. Yıl dönümü ve devrimciler sokakta; “Katil devlet hesap verecek!” haykırıyorlar. Faşizmden hesap soracaklarını akıtılan kanların, ödenen bedellerin karşılıksız kalmayacağını haykırıyorlar.
“Tam 12 yıldır adalet arıyoruz. 12 yıldır bu katliam saldırısının, şehitlerimizin hesabının sorulmasını istiyoruz. O yüzden buradayız “ diyen Tecrite Karşı Mücadele Platformu(TKMP) 19-22 Aralık katliamının yıl dönümü olması nedeniyle eylem gerçekleştirdi.

Saat 11.30’da Sağmalcılar metro çıkışında toplanan bileşenleri arasında Partizan’ın da olduğu TKMP Bayrampaşa Hapishanesi önüne kadar bir yürüyüş gerçekleştirdi. Yol boyunca şehitlerin resminin bulunduğu ve “19-22 Aralık Katliamını unutmadık unutturmayacağız” pankartının ardında “Yaşasın 19-22 Aralık direnişimiz”, “Devrim şehitleri ölümsüzdür”, “İçerde dışarda hücreleri parçala”, “Anaların öfkesi katilleri boğacak” sloganları atıldı.

Hapishane önüne gelen kitle neden bugün orada olduklarını açıklamalarının ardından TKMP adına Esra Çakmak basın metnini okuyarak; “19 Aralık’a saygı ve onu devrimci bir tarzda anmak, salt bu yöne ve ona- çoğu artık kalıplaşmış-içeriksiz ve ruhsuz övgü yarışlarına indirgenemez! 19-22 Aralık katliamını ve karşısında gösterilen direnişi, direnişte ölümsüzleşen devrimcileri hakkıyla anmak, onların mücadele bayrağını daha da yukarı çekmektir! İçerde ve dışarıda hücreleştirilmeye çalışılan yaşama daha da sahip çıkmak ve kavgayı en önde göğüslemektir!” sözlerini vurguladı.

Açıklamanın ardından devrim şehitleri için bir dakikalık saygı duruşunun ardından 19-22 Aralık katliamını gören ve yaşayan, Mehmet Güven, Nihat Göktaş ve Veysi Şahin söz alarak katliamı ve katliam sonrasını yaşadıklarını anlattılar. Tanıklıkların anlatılması ardından 19-22 Aralık davası ile ilgili ÇHD adına konuşan Taylan Tanay; “19 Aralık ile 39 adet açılmış dava var. 12 yıldır adaletsiz bırakıldık. 12 yıl sonra burada olmamız aynı zamanda adaletin peşinde olmamızın da anlamına geliyor. Adaletin ve katillerin peşindeyiz. Zulmü unutmayacağız. Adalet isteyeceğiz. Adaleti sadece tozlu dosyalarında, raflarında mahkeme salonlarında aramayacağız. Katillerin peşindeyiz. Unutmadık affetmeyeceğiz” dedi.

Gerçekleştirilen eylem hapishane önüne kızıl karanfillerin bırakılmasıyla sonlandırıldı.

Eyleme; HDK ve Grup Yorum, Grup Kutup Yıldızı ezgileriyle destek verdi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu