Güncel

19. Gününde binlerce kişi Gezi Parkı’ndaydı

İstanbul: Gezi Parkı’nda direnişin 19. gününde binlerce insan sağanak yağmura rağmen sloganlarla ve marşlarla sabahladı. Parkta önceki günlere göre çok daha fazla bir kalabalığın olduğu ilk göze çarpan oldu. Binler “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganını haykırdı.

Direnişte yaşamlarını yitirenler anıldı

19. günde parkta Ethem Sarısülük’ün yaşamını yitirmesi vesilesiyle Abdullah Cömert, Mehmet Ayvalıtaş ve Ethem Sarısülük için anma etkinliği gerçekleştirildi. Anmada parkta bulunan sahneye yaşamını yitirenlerin fotoğrafları ve karanfiller konuldu. Anmada yaşamlarını yitiren direnişçilerin isimleri okunarak, “yaşıyor” diye karşılık verildi.

Anmada Taksim Dayanışması adına Av. Can Atalay konuştu. Atalay konuşmasında direnişin önemine vurgu yaparak, “Bu toprakların gördüğü en görkemli direnişi yazıyoruz. Burada tarih yazıyoruz” dedi. Atalay konuşmasının devamında mücadelenin belli alanlara hapsedilerek daraltılmaya çalışıldığını belirterek, “Buna teslim olmayacağız. Mücadeleyi başka mekânlara taşıyacağız, zamana yayacağız” şeklinde konuştu. Anmada tiyatro sanatçısı Orhan Aydın şiir okudu. Şiir dinletisinin ardından polis saldırısında gözlerini kaybeden; Erdal Sarıkaya, Sevim Polat ve Çağdaş Küçükbattal’ın mesajları okundu. Mesajların ardından konuşan İHD İstanbul Şube Başkanı Ümit Efe bir konuşma yaptı. Efe konuşmasında, Ethem Sarısülük’ün kalbinin fiziken durduğunu belirterek, “Onun kalbi durmadı. Bu meydanda atıyor. Ethem aramızda” şeklinde konuştu. Konuşmaların ardından anma etkinliği şiir dinletisiyle devam etti. Ayrıca anmada gözaltılar protesto edildi.

Dün anneler parkta İstanbul Valisi Avni Mutlu’nun, “Çocuklarınıza sahip çıkın” söylemini protesto etti. Kol kola giren anneler parkta yürüyerek çocuklarının direnişini sahiplendiklerini duyurdu.

Parkta gece geç saatlerde aniden sağanak yağış başladı. Sağanak yağış ile beraber hareketlilik yaşanan parkta, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “Direne direne kazanacağız”, “Her yer Taksim her yer direniş” sloganları yükseldi. Ayrıca yağmurun başlamasıyla parkta yağmurluklarda dağıtılmaya başlandı.

Gezi Parkında gece halayların çekilerek, marşlarla ve sloganlarla geçti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu