Güncel

19 Haziran’da İstanbul Sözleşmesi mitingi

Hayatlarından ve kazanılmış haklarından vazgeçmeyen kadın ve LGBTİ+'lar "İstanbul Sözleşmesi'nden vazgeçmiyoruz" şiarıyla İstanbul Sözleşmesi için 19 Haziran'da Bakırköyde bir araya geliyor.

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararıyla kadınların ve LGBTİ+’ların şiddetten korunması ve eşitlik haklarının güvenceye alınması için temel önemde olan İstanbul Sözleşmesi’nden ayrılmaya dönük hukuksuz kararı tanımadıklarını ve kabul etmediklerinin altını çizen kadınlar, “Çünkü biliyoruz ki eşitlik hakkımız için verdiğimiz mücadelenin belgesi olan İstanbul Sözleşmesi’ni yok etmek isteyenler, eşitsizliğe, şiddete, cinayetlere, tacize, çocuk istismarına, ayrımcılığa, nefret diline, düşmanlaştırmaya, savaş politikalarına, kutuplaştırmaya, emeğimizin gaspına, evlerin, sokakların, işyerlerinin hapishane haline getirilmesine karşı verdiğimiz mücadeleyi de yok etmek istiyor.

Ve iktidar-mafya iş birliğinin bir kez daha ayyuka çıktığı, erkek-devlet şiddetinin bir kez daha teşhir olduğu bu günlerde görüyoruz ki İstanbul Sözleşmesi’ni bir gece yarısı ortadan kaldırmak isteyenler hayatlarımıza kast etmek, bizi olan bitene ‘seyirci’ kılmak istiyor” dedi.

İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz!
19 Haziran’da İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmediklerini ilan etmek için ülkenin dört bir yanından gelerek İstanbul’da buluşacaklarını duyuran kadılar, “Biz, evlerde, sokaklarda, meydanlarda, işyerlerinde, balkonlarda, sosyal medyada ses çıkaran, haklarına sahip çıkma kararlılığında olan milyonlarız.

İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararının yürürlüğe gireceği 1 Temmuz günü yaklaşırken itirazımızı, isyanımızı, kararlılığımızı en güçlü haliyle, hep birlikte ortaya koymak için EŞİK’in (Eşitlik için Kadın Platformu) çağrıcılığında bir araya geldik. Hep birlikte örgütlenmesini üstlendiğimiz bu mitingde bir kez daha haklarımızdan, mücadelemizden ve İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmediğimizi haykıracağız” dedi.

Açıklamanın devamında  “Erkek şiddetinin ve çocuk istismarının faili ve aklayanı olanların İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesine; haklarımıza ve hayatlarımıza yönelik saldırılarına karşı birlikteyiz ve çok güçlüyüz! Biliyoruz ki İstanbul Sözleşmesi’ne yönelik bu saldırılar, kazanılmış diğer haklarımıza yönelik saldırıların da önemli bir adımı. Tek bir hakkımızdan bile vazgeçmeyeceğimizi ilan ediyor, hayatlarımıza sahip çıkıyor, 19 Haziran’da Türkiye’nin her yerinden birlikteliğimizi ve gücümüzü ortaya koymak için bir kez daha buluşuyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

Açıklama “Tüm kadınları ve LGBTİ+ları İstanbul Sözleşmesi’nden Vazgeçmiyoruz Büyük Kadın Mitingine çağırıyoruz! Sen yoksan bir eksiğiz. 19 Haziran’da, İstanbul Sözleşmesi’nin imzaya açıldığı İstanbul’dayız. Susmuyoruz, korkmuyoruz.” şeklinde duyuru yapıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu