Güncel

19 Mayıs’ta gözaltına alınan MEBYA – DER üyelerinin ifade işlemleri sürüyor

19 Mayıs günü ev baskınlarında gzöaltına alınan MEBYA-DER üyelerinin dün akşam saatlerinde başlayan "emniyet" ifadelerine bugün de devam ediliyor.

Van Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Aileler ile Yardımlaşma Dayanışma Birlik ve Kültür Derneği’ne (MEBYA-DER) yönelik başlatılan soruşturma kapsamında 19 Mayıs günü yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan 16 kişinin gözaltı süreleri ikinci kez uzatılırken, Van polis karakolunda  dün (26 Mays)  ifadeleri de alınmaya başlandı.

Van Cumhuriyet Başsavcılığı’nın gizlilik kararı verdiği dosya kapsamında gözaltına alınanların, aylardır fiziki takipte olduğu, telefonların dinlendiği, gizli ve açık tanıkların olduğu, ihbar ile gözaltıların yapıldığı kaydedildi.

Gözaltındaki 16 kişinin ismi şu şekilde: MEBYA-DER Eşbaşkanı Gülistan Önver, dernek yöneticileri Ceyda Dindar, Mahmut Dindar, Cihat Aksu, Cevdet Bilekçi, İsa Demirağaç, Süreyya Azba, Azize Öner, Nuhi Alıcı, Savaş Encü, Şevket Kaplan, Halil Karakoç, Kamuran Çiftçi, Nebi Kaçak, Seracettin Bayhar ve Halime Süslü.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu