Güncel

19 yıl sonra tekrar gerilla saflarında

H. Merkezi: Devletin Kürt Ulusu’na dönük saldırılarına karşı 1995 yılında PKK’ye katılan ve yaşadığı bir kaza sonucu hastanedeyken yakalanıp tutuklanan Nevzat Atlık 19 yıl aradan sonra tekrar gerilla saflarına katıldı.

“Her gün gözaltı, işkence ya da infaz yaşıyorduk”

ANF’nin girdiği habere göre gerillaya katılarak Merwan Botan kod adını alan Nevzat Atlık, devletin her türlü yöntemi deneyerek saldırılarını ağırlaştırdığı 90’lı yıllarda ciddi baskılara tanıklık etti. Bu süreçte devlet baskısının en fazla yöneldiği alanlardan olan Özgür Ülke Gazetesi’nin dağıtımcılığını da yapan Atlık o dönemi şöyle anlatıyor; “Her gün gözaltı, işkence ya da infaz yaşıyorduk. İnfaz etmeseler de gazete dağıtımcılarını bir daha çalışamasın diye sakat ediyorlardı. Bunu polis ve Hizbi-kontra koordineli bir şekilde yapıyordu”

 Devletin saldırılarına 1995 yılında gerilla saflarına katılmakla karşılık veren Atlık, bir süre sonra yaşadığı bir kaza sonucu kaldırıldığı hastanede yakalandı ve tutuklanarak Elazığ Hapishanesi’ne gönderildi.

 

Polis öldü diye torbaya koyup çöplüğe atmış

2003 yılında tahliye olan Nevzat Atlık yerleştiği İstanbul’da bir yandan siyasi faaliyete devam ederken bir yandan da esnaflık yapmaya başladı. Yürüttüğü faaliyetten dolayı hakkında çıkan arama kararı sonrası bir süre kaçak yaşamaya başlar ve belli bir süre sonra Taksim’de yakalanarak gözaltına alınır. Gözaltında komalık edilen Altık öldü sanılarak torbaya konulup çöplüğe atılır. Şans eseri bulunan Altık daha sonra iyileşerek 19 yıl aradan sonra gerilla saflarına katılır.

ANF’ye konuşan Atlık tekrardan gerillaya katılmasıyla ilgili şunları söyledi; “Buraya yıllar sonra kaçak yollarla yürüyerek geldim ve gerillaya yeniden katılmak istediğimi arkadaşlara söyledim. Kabul ettiler ve burada olmaktan çok mutluyum. Buradaki yaşam sistemin içindeki yaşamdan çok farklı. Özgür düşünüp yaşıyor ve yapıyorsun. İraden güçleniyor, kendine güvenin artıyor. Özgürlük mücadelesini çok aktif bir şekilde yürütebiliyorsun. Özgür olarak kendini dile getirme kanalları sonuna kadar açık. Türk devleti ise bu kanalları tamamıyla kapatıp seni kendisi gibi düşünmeye ve yapmaya zorluyor. Hiçbir şekilde senin kendi iradenle siyaset yapmana müsaade göstermiyor. Her şeyi yasaklıyor. Bu yüzden özgür olarak mücadele yürütüle bilinilecek yer gerilla kalıyor ”


Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu