GüncelManşet

2. Dersim Yerel Yönetimler Çalıştayı gerçekleşti

Dersim: Geçtiğimiz yıl şubat ayında ilki gerçekleştirilen Dersim’de Yerel Yönetimler Çalıştayı’nın 2.si Pertek ilçesinde yapıldı.

Dersim Merkez, Hozat, Pertek, Mazgirt belediye başkanları ve meclis üyelerinin yanı sıra aralarında Partizan’ın da bulunduğu devrimci, demokrat kurum ve partilerin de katıldığı çalıştay 9 Şubat Cumartesi günü gerçekleştirildi.

Çalıştay Pertek Belediye Başkanı Kenan Çetin ve Dersim Belediye başkanı Edibe Şahin tarafından yapılan açılış konuşmalarıyla başladı. İki ayrı otum biçiminde düzenlenen çalıştay Pertek Belediyesi tarafından organize edildi.

 “İnanç merkezlerinin rant alanına çevrilmesine izin vermeyelim”

“ Kültürel Politikalar ve Dersim’de İnanç Mekanlarının Düzenlenmesi ve Müze İnşası” başlıklı oturumun moderatörlüğü Doç.Dr. Şükrü Aslan tarafından gerçekleştirildi. 

Belediye başkanlarının ve kurum temsilcilerinin düşüncelerini ve önerilerini dile getirdiği oturumda özetle; ilimizde bulunan ve her yıl binlerce kişinin ziyaret ettiği inanç merkezlerinin, yol ve çevre düzenlemesi gibi sorunları, bu alanların rant alanına çevrilmesi gibi kimi sıkıntıların yanı sıra Mazgirt belediyesinin yapımını sürdürdüğü 38 Anıt Mezarı gibi katliamın yapıldığı alanlarda, il merkezinde ve diğer ilçelerde de birer noktaya anıt yapılması, Dersim Merkez’de bir müzenin yapılması gibi öneriler tartışıldı.

“Yerelin sorunları, olanakları, Dersim Belediyeler Birliği’nin Kurulması, Kent Meclisleri Çalışmaları, Çözüm Önerileri ve Somut Katkıları” başlıklı oturum ise Doç. Dr. Özkan Yıldız moderatörlüğünde gerçekleştirildi. 

Önceki yıllarda da tartışılan Yerel Yönetimler Birliği’ne dair belediye başkanları yaptıkları konuşmalarda; yerel yönetimler birliğinin çalıştaya katılan mevcut belediyelerle oluşturulması, tüzük, program ve politikaların belirlenmesi için bir komisyonun oluşturulması gerektiğini dile getirdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu