Güncel

“2014’ü ne yazık ki kefenlerle kapattık!”

Ankara: Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi’nin her Cumartesi hasta tutsaklar için gerçekleştirdiği eylem yeni yılın ilk haftasında da devam etti. Mithat Paşa  köprüsü önünde toplanan kitle sloganlarla yürüyen İnisiyatif Sakarya Meydanı’na yürüyerek burada bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Açıklama öncesinde şair Mehmet Özer hapishanelere değinen şiirler okudu ve bir konuşma gerçekleştirdi. Özer devletin asıl amacının devrimci tutsaklarla halk arasında kopukluk yaratmak olduğunu söyleyerek, “tutsakların iradesi bizim irademizdir” dedi.

 

Açıklamada Oğuz Saruhan anıldı

Özer’in ardından İnisiyatif adına basın açıklaması gerçekleştirildi. Açıklamanın başlangıcında Oğuz Saruhan anılarak “Onu Kobanê’ye götüren Kürt halkı başta olmak üzere ezilen tüm halkların birleşik devrimci direnişini örme çabasıydı.”  denildi.

Açıklamada İnsan Hakları Derneği’nin verilerine göre, hapishane koşullarında tedavisi olanaksız, ölümü bekleyen ağır tutsak sayısının 240, sürekli hastalık ve sakatlık durumunda olup yine hapishane koşullarında tedavisi olanaksız 640 tutsağın bulunduğu, bu sayının Adalet Bakanlığı verilerine göre ise 1300 civarında olduğu belirtildi.

Daha birkaç gün önce “örgüt üyeliğinden” tutuklanarak 5 yıldan beri Diyarbakır D Tipi hapishanesinde yatmakta olan Lütfü Taş’ın kalp krizi geçirerek hayatını kaybettiği belirtilen açıklamada “Hasta tutsakların serbest bırakılması talebiyle yoğun etkinlik ve eylemler yaptığımız 2014’ü ne yazık ki kefenle kapattık” denildi.

Açıklama sloganlar eşliğinde ve hasta tutsaklar sorununa dair taleplerin dillendirilmesiyle sonlandırıldı. 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu