GüncelManşet

22. Onur Haftası programı açıklandı

 

 

H.Merkezi: Lambdaİstanbul’un ev sahipliğinde organize edilen 22. İstanbul Onur Haftası programı bugün Cezayir toplantı salonunda gerçekleştirilen basın toplantısıyla açıklandı. Toplantıya katılan Onur Haftası komitesi üyeleri Şevval Kılıç ve Görkem Ulumeriç, hafta boyunca yapılacak etkinlikler hakkında bilgi verdi.

Şimdiye kadar çeşitli başlıklar altında düzenlenen Onur Haftası’nın bu yılki konusu “temas”. Kılıç, 2013 yazının LGBTİ hareketi için önemli bir noktada olduğunu belirtti.

“Neden temas?” sorusuna yanıt veren Kılıç, Gezi isyanına atfen şunları söyledi: “Nefret tohumunun nasıl da rahatça ekildiğini, hızla yeşerdiğini hepimiz biliyoruz. Saat başı siyasi atmosferin değiştiği bu atmosferde, sadece bir yıl önce şiddeti, kahkahayla ve dayanışmayla, bir arada durarak hiç olmadığımız kadar güç ve temas ederek yendiğimizi hatırlatmayı amaçlıyoruz.”

Geleneksel olarak düzenlenen “Hormonlu Domates” ödül töreni başta olmak üzere birçok panel, sergi ve partilerin gerçekleşeceği hafta, ‘LGBTİ Onur Yürüyüşü’yle son bulacak.

İstanbul’da LGBTİ Onur ve Trans Onur olarak yapılacak iki ayrı yürüyüşe ilişkin bilgi veren Görkem Ulumeriç, “22 yıldır İstanbul’da gerçekleştirilen en kitlesel yürüyüşlerden biri olan LGBTİ Onur Yürüyüşü 29 Haziran Pazar günü yapılacak. Cinsel yönelimden dolayı işten atan, iş vermeyen düzeni değiştirmek, kolluk kuvvetleri tarafından uygulanan şiddeti ve trans bireylere yönelik sürgün politikalarını teşhir etmek, nefret cinayetlerinin katillerini ağır tahrik indirimiyle ödüllendiren siyasal erk yapıya dur demek için düzenlenen Trans Onur Yürüyüşü ise 22 Haziran’da yapılacak.” dedi.

LGBTİ aktivistleri, tüm LGBTİ bireylere “Sen yoksan çok eksiğiz” diye seslenerek, etkinliklere katılım çağrısı yaptı.

Onur Haftası programı şöyle:

24 Haziran Salı: Fransız Kültür Merkezi’nde “Müslüman ve LGBTİ varoluşları bir arada düşünmek” paneli

25 Haziran Çarşamba: Şişli Kent Kültür Merkezi’nde Hormonlu Domates Ödül töreni

28 Haziran Cumartesi: Maçka Parkı pikniği, Tom Kalin film gösterimi ve söyleşi

24-29 Haziran: Hayaka Artı ve Maumau galerilerinde “Nereden Nereye” adlı sergi

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu