GüncelManşet

28 ilde kamu emekçilerine gözaltı terörü

H.Merkezi: Kamu Emekçileri Sendikası Konfedarasyonu (KESK) üyesi kamu emekçilerine yönelik bu sabah (19 Şubat) yapılan operasyonlarda gözaltına alınanların sayısı 140’ı geçti.

Devletin geçtiğimiz haftalarda başlattığı gözaltı ve tutuklama terörü sonucunda Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) üyesi 10 devrimci avukat tutuklanmıştı. Bugün sabahın erken saatlerinde ‘DHKP-C operasyonu’ adı altında, kamu emekçilerine yönelik 28 ilde operasyon yapıldı. Operasyon kapsamında 167 kişi hakkında gözaltı kararı olduğu basına yansıyan bilgiler arasında. Şu ana kadar gözaltına alınanların sayısının 140’ı geçtiği belirtiliyor. Operasyonda Ankara’da bulunan KESK genel merkezinde de uzun süre arama yapıldı.

Aramanın ardından bir açıklama yapan KESK Genel Başkanı Lami Özgen, “Konfederasyonumuza ve bağlı sendikalarımıza yönelik baskıların sürekli olarak arttığı, Türkiye’nin dört bir yanında üye ve yöneticilerimize yönelen keyfi gözaltı ve tutuklamalarla kuşatılmaya çalışıldığımız tüm kamuoyunca bilinmektedir. Son bir yıldır ardı ardına yapılan operasyonlar sonucunda bugün toplam 59 yönetici ve üyemizin sendikal faaliyetlerimiz gerekçe gösterilerek tutuklanıp demir parmaklıklar ardına konulması yetmiyormuş gibi bu sabah erken saatlerde aralarında konfederasyonumuz Eğitim ve Örgütlenme Sekreteri Akman Şimşek’in yanı sıra konfederasyonumuza bağlı sendikaların yönetici ve üyelerinin de olduğu çok sayıda insan gözaltına alınmıştırdedi.

 

140’tan fazla kişi gözaltında

Gözaltı terörü sonucu, basına yansıdığı kadarıyla illerden gözaltına alınanların sayısı ise şöyle: İstanbul’da 50, Bursa’da 16, İzmir’de 10, Antalya’da 2, Aydın’da 3, Mersin’de 8, Malatya’da 7, Çanakkale’de 3, Konya’da 4, Kocaeli’de 1, Balıkesir’de 3, Bartın’da 1 Gümüşhane’de 1, Antakya’da 10, Kütahya’da 2, Eskişehir’de 1, Erzincan’da 3,Tekirdağ’da 1, Tunceli’de 1, Eskişehir’de 1, Antep’te 4

Operasyonları protesto etmek için bu akşam KESK, DİSK, TMMOB ve TTB bir çok ilde eylem yapacak.

 

İstanbul: Taksim Tramvay Durağın, saat 19.00

Ankara: Kızılay, saat 17.00

Bursa: Fomara Meydanı, saat 18.00

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu