Güncel

29 HDP ve HDK’linin duruşması bugün devam edecek

Aralarında 78’liler Girişimi sözcüsü ve HDP Meclis üyesi Celalettin Can ile HDK üyelerinin de bulunduğu 16’sı tutuklu 29 kişi hakkında açılan davanın ilk duruşması dün görüldü. İstanbul 28. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada tutuklu ve tutuksuz yargılananlar hazır bulundu.

H. Merkezi: Aralarında 78’liler Girişimi sözcüsü ve HDP Meclis üyesi Celalettin Can ile HDK üyelerinin de bulunduğu 16’sı tutuklu 29 kişi hakkında açılan davanın ilk duruşması dün görüldü.

“HDK asla illegal bir örgütün uzantısı değildir”

Duruşmada ilk savunmayı yapan tutuklu HDK aktivisti Can Memiş, siyasi parti kapsamında yaptığı faaliyetlerin suç olarak karşısına çıkarıldığını belirtti. Memiş’in ardından savunma yapan HDK üyesi Şamil Altan ise, HDK’nin kriminalize edilerek illegal bir şeymiş gibi iddianamede yer aldığını belirterek, “HDK asla illegal bir örgütün uzantısı değildir” diye aktardı. Altan, kendisiyle ilgili tüm suçlamaların ise telefon dinlemelerinden olduğunu belirterek beraatını istedi. Daha sonra söz alan Tevgera Jinen Azad (TJA) aktivisti Gülistan Aydın ise savunmasını Kürtçe yaptı.

“Demokrasiyi savunmak suç değildir darbecileri savunmak suçtur”

78’liler Girişimi Sözcüsü HDP PM üyesi Celalettin Can da, mücadele hayatı boyunca hak arayışını demokratik yollarla yürüttüğünü söyledi. İddianamede 78’liler Girişimi’nin 12 Eylül darbecilerinin yargılanması önündeki engeli kaldırmak için yürüttüğü mücadeleyi “örgüt üyeliği” sayan savcıyı işaret eden Can, “Bu ülkede demokrasiyi savunmak suç değildir darbecileri savunmak suçtur. Savcının mantığına göre Cumhurbaşkanı Erdoğan da bu suçlama ile yargılanmalıdır. Biz darbecilerin yargılanması önündeki engelin kalkması için ortak çalışma yaptık” dedi.

HDP Avcılar üyesi Filiz Yılmaz ise kendisine yöneltilen suçların hiçbirinin suç unsuru taşımadığını ifade etti. Yılmaz, “5 aydır haksız yere tutuluyorum. Mali müşavirim. Kiramı ödeyemedim. İşimi kaybetme noktasına geldim. Örgüt üyeliği suçunu kabul etmiyorum” diyerek tahliyesini talep etti.

Yangöz: HDK üyesi olmanın nesi suç?

HDP PM üyesi Gonca Yangöz de “İddianameme konu edinen ve suç olarak gösterilen barış söylemimden vazgeçmeyeceğim. Hakkımda yapılan hiçbir suçlamayı kabul etmiyorum. Kopyala-yapıştır mantığıyla herkes HDK sözcüsü yapılmış. HDK üyesi değilim. Kaldı ki HDK üyesi olmanın neresi suç? Tahliyemi talep ediyorum” dedi.

Dünkü (26 Haziran) duruşmanın ardından bugün tutsaklar savunmalarına devam edecek.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu