Güncel

3 Fidan Dolmabahçe’de anıldı

İstanbul: 6 Mayıs 1972’de idam edilerek katledilen THKO’nun kurucu önderleri ve 68 gençlik hareketinin öncülerinden Deniz Gezmiş, Yusuf Arslan ve Hüseyin İnan unutulmadı. Öğle saatlerinde gerçekleşen etkinliklerin adresi, 6 Filo eylemlerinin merkezi olan Dolmabahçe idi.

Öğle saatlerindeki ilk anma, 68’liler Birliği Vakfı tarafından gerçekleştirildi. Ulusalcı ve Kemalist çizgideki grupların örgütlediği anmada, 68’liler Birliği Vakfı Başkanı Sönmez Targan bir konuşma gerçekleştirirken, Dolmabahçe’den denize karanfiller atıldı.

“Başkaldırı ruhunun öncüleri yaşıyor”

Bir diğer anma ise içlerinde 78’liler girişimi, EHP, İKP, TKP 1920 ve Yaşam Ağacı Derneği’nin de olduğu kurumlar tarafından gerçekleştirildi. Dolmabahçe sahilinde gerçekleşen anmaya devrim şehitleri şahsında saygı duruşu il başlandı.

Saygı duruşunun ardından ise basın metni 78’liler girişimi sözcüsü Celalettin Can tarafından okundu. Okunan metinde 68 kuşağının önderlerinin çeşitli kılıflar giydirilerek ulusalcı vb kalıplara sığdırılmaya çalışıldığına ve bu hali ile çarpıtıldığına değinilerek “Denizlerin, Mahirlerin, İbrahimlerin 68 gençliği, emperyalizme ve faşizme karşı başkaldıran bir gençlikti. Onların bıraktığı miras, gençliğin idealleri, halkların özgürlüğü uğruna can dahil her türlü bedelin ödenmesidir” denildi.

Basın açıklaması atılan sloganların ardından son buldu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu