Güncel

338 Hafta | Hasta tutsak Mehmet Salih Filiz serbest bırakılsın!

İnsan Hakları Derneği(İHD)’nin düzenlediği F Oturumu’nun 338. Haftası Mehmet Salih Filiz şahsında gerçekleştirildi.

İstanbul: Her hafta İnsan Hakları Derneği (İHD) Hapishane Komisyonu tarafından gerçekleştirilen F oturumunun basın açıklaması bu hafta İHD İstanbul İl Binası önünde gerçekleştirildi. Bu haftaki oturumda Antalya L Tipi Hapishanesi’nde bulunan Mehmet Salih Filiz’in durumuna dikkat çekildi.

Yine yoğun polis baskısı altında gerçekleşen basın açıklaması için İHD İl Binası penceresine hasta tutsakların fotoğrafları ile birlikte, “Mehmet Salih Filiz” serbest bırakılsın pankartı asıldı.

Basın açıklamasını İHD Hapishaneler Komisyonu Şube Üyesi Hatice Onaran okudu. Onaran kurulan hapishanelere ve bu hapishanelerin doluluk oranlarına dikkat çekerek “  Birçok hapishaneden kapasitesinin üzerinde mahpus tutulduğu ve sadece bu nedenle pek çok olumsuzluğun yaşandığı bilgisini alıyoruz. Ancak, mahpuslara yaşatılan o kadar sorun ve hak ihlalleri var ki bu sorunların çözümü ne hapishane sayısını ne de devletin güvenliğini artırarak çözülemez” dedi.

Daha sonra hasta tutsak Mehmet Salih Filiz’in durumunu anlatan Onaran çocuk yaşlarından itibaren birçok kez tutuklandığını 2015 yılından beri tutsak olduğunu belirtti. Sağlık durumuyla ilgili “Filiz tutuklanmadan önce ciddi bir apandisit ameliyatı geçirmiştir. Tutuklandıktan sonra oturamaz hale gelir ve hastaneye götürüldüğünde hemoroit olduğunu öğrenir” dedi.

Sağlık problemlerinden dolayı yapılan tahliye taleplerinin reddedildiği bilgisini paylaşan Onaran, hemoroit probleminden dolayı oturmadığı için doktorun verdiği yastığında Filiz’e verilmediğini kaydetti. Onaran sözlerine şu şekilde devam etti: “Filiz’in sağlık nedeniyle AYM’ye verdiği tahliye talebi de reddedilmiştir. Filiz’in yeterli ve gerekli tedaviyi alabilmesini ve hastalığının ilerlemeden durdurulması için tahliyesini talep ediyoruz. Böylece 23 yaşındaki genç bir insan geri dönülmez, onulmaz aşamaya getirilmemesi için gerekeni yapılmasını bekliyoruz.”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu