GüncelManşet

370 derneğin faaliyeti durduruldu

H. Merkezi: İçişleri Bakanlığı 370 derneğin faaliyetini durdurduğunu açıkladı. Faaliyeti durdurulan derneklerin isimleri açıklanmazken derneklerin binaları mühürlenmeye başladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “İçişleri Bakanlığı’nca, FETÖ, PKK/KCK, DHKP-C ve DAEŞ bağlantılı 370 derneğin faaliyeti durduruldu.

OHAL Kanunu 11. Maddesi kapsamında genel güvenlik, asayiş ve kamu düzenini korumak amacıyla 39 ilde milli güvenliğe tehdit oluşturduğu tespit edilen; FETÖ bağlantılı 153, PKK/KCK bağlantılı 190, DHKP-C bağlantılı 19 ve DEAŞ bağlantılı 8 olmak üzere toplamda 370 derneğin faaliyeti valiliklerimizce durdurulmuştur. Bunlara ilişkin inceleme, değerlendirme çalışmaları devam etmekte olup, terör örgütleri ile irtibatlı tüm yapı, grup, oluşum, kurum ve kuruluşlarla mücadelemiz hız kesmeden kararlılıkla devam edecektir.

Çağdaş Hukukçular Derneği Ankara Şubesi’ne telefon ile tebligat yapılırken Ankara’da bulunan Gündem Çocuk Derneği mühürlendi.

Adana Valiliği’nin talimatıyla Mezopotamya Kültür Merkezi’nin (MKM-DER) binası mühürlendi. Polislerin binada yaptığı aramadan sonra dernek 3 ay süreyle kapatıldı, kapısına mühür vuruldu.

Mezopotamya Yakınlarını Kaybedenlerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (MEYA-DER) ve Din Alimleri Derneği’nin (DADER) Batman şubelerine polis baskınları düzenlendi. Dernek binalarındaki çeşitli evraklar ile teknik malzemelere el koyan polisler, dernek kapılarını mühürledi.

MEYADER Amed şubesine de baskın yapıldı. Faaliyetleri hakkında durdurma kararı çıkarılan 370 dernekten 47’sinin Amed’de olduğu belirtildi.

Mersin Mezopotamya Kültür Derneği (MKM) de kapatıldı. Merkez Akdeniz İlçesi’nde bulunan dernek binası ablukaya alınırken, derneğin kapısına mühür vuruldu.

MEYA-DER Adıyaman Şubesi’ne giden polisler, dernek binasını mühürledi.

Bakanlık kararı sonrasında Azikan Eğitim Kültür Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Kadın Yaşam Derneği, Pale Kültür Sanat Derneği ile Komagene Eğitim Kültür Sanat ve Spor Kulübü Derneği’nin faaliyetleri de durduruldu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu