Güncel

40.Yılında İbrahim Kaypakkaya Denizli’de anıldı!

Katledilişinin 40.yılında Komünist önder İbrahim Kaypakkaya Denizli’de yapılan belgesel sunum ve basın açıklamasıyla anıldı.

Saat 16.00 da Denizli TMMOB binasında yurtsever ve devrimci kurumların katıldığı “kırmızı gül buz içinde” belgesel sunumu yapıldı.

Sunum başında İbrahim kaypakkaya ve tüm devrim şehitleri için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.Sunumdan sonra Kaypakkaya’nın katledilişinin 40.yılı dolayısıyla anma konuşmaları yapıldı.Belgesel bittikten sonra Candoğan parkında basın açıklaması yapılmak üzere toplandı.

Saat 18.30 da Candoğan parkında toplanan Partizan,DHF, Halkların Demokratik Kongresi, Öğrenci Dayanışması, ÖDP, Gençlik Muhalefeti , Öğrenci Kollektifleri kurumları burada  ” İbrahim’in inancı, öfkesi dizginlenemez bir okyanus olduğundan TC için bu katliamı gerçekleştirmekten başka çare kalmamıştır. Adının anılmasından korktukları için fikirlerinin, mücadelesinin duyulmasından korktukları için zulme karşı duruşunu engelleyemedikleri için kasketinin altından bakan gözlerinde yanan devrim kıvılcımının yangına dönüşmesinden korktukları için fikirlerini, duruşunu, direnişin saklanmak istenmesinden dolayı bu katliamın artık faşist devlet için kaçınılmaz olmuştur.” denildi.

Ayrıca” Halkımıza dönük katliamların tanığı olan coğrafyamız, aynı zamanda birçok devrimcinin tarih yazan mücadelelerine tanıklık etmiştir. Haki Karer’in mücadelesi de bunun en önemli örneklerindendir. “Yaşasın Halkların Kardeşliği” sloganını rehber alan ve bu uğurda canını veren Haki Karer’in sesi bugün Kürt halkına dönük her türlü saldırıda kulaklarımızda, kavga alanlarımızda yankılanmaktadır” denilerek Hatay-Reyhanlı’da ki patlamanında TC devletinin emperyalist çıkarlarının ürünü olduğu söylendi.

Açıklama sırasında sık sık “Önderimiz İbrahim Kaypakkaya”, “Dün Roboski bugün Reyhanlı katil devlet hesap verecek”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Kahrolsun faşist kemalist diktatörlük” sloganları atıldı.

Basın açıklaması İbrahim Kaypakkaya’yı, Haki Karer’i ve Dörtler’i tüm alanlarda sahiplenerek, anarak katledenlere cevap olunacağı ve örgütlü mücadelenin gerekliliğine yapılan vurguyla son buldu.

 

 

Denizli Partizan

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu