Güncel

446. F Oturması | Hasta tutsak Karagüzel felç riskiyle karşı karşıya

F Oturması eyleminin 446. haftasında, ağır hasta tutsak Muhlise Karagüzel'in serbest bırakılması çağrısı yapıldı

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishaneler Komisyonu, hasta tutsakların durumuna dikkat çekmek için her hafta yaptıkları F Oturumu eyleminin 446’ncısını, koronavirüs (kovid-19) salgını nedeniyle sosyal medya hesabı üzerinden gerçekleştirdi. Bu haftaki açıklamada, diyabet, tansiyon, astım ve bel fıtığı hastası olan 57 yaşındaki Muhlise Karagüzel’in durumuna dikkat çekildi.

Komisyon üyesi Meral Nergis Şahin, hapishanelerde koronavirüse karşı alınan önlemlerin yetersiz olduğunu belirterek, “Hijyen koşullarının yetersizliği, sağlıksız beslenme koşulları, Kovid-19 sürecinde tedavi ve hastane hizmetlerine erişimin acil durumlar haricinde neredeyse tamamen durdurulması;   zaten ciddi anlamda sağlık problemi yaşayan mahpuslar için, her geçen gün ölüme bir adım daha yaklaşmak anlamına gelmektedir” dedi.

“Felç riski var, görme yetisini kaybetti”

Karagüzel’in sağlık sorunlarını hatırlatan Şahin, “Ayrıca bel fıtığı olduğundan oturup kalkmakta hareket etmekte zorluk yaşamakta. Burnunda et olmasından dolayı da nefes almakta ve konuşmakta güçlük çekmektedir. Karagüzel, Muş Hapishanesi’nde tutulduğu süreçte, neredeyse her gün doktora sevk edilerek, acil müdahalelerle yaşamını sürdürebilmiştir. Doktorları bel fıtığı için ameliyat olmadığı takdirde, felç geçirme riski taşıdığını belirtmiştir” diye belirtti.
“Yeterli tedavi sağlanmaması ve şeker hastalarına yönelik diyet yemeklerinin verilmemesi nedeniyle kan şekeri zaman zaman 600-700’e kadar çıkmaktadır” diyen Şahin, “Yüksek şeker nedeniyle bir gözü görme yeteneğini büyük oranda kaybetmiştir. Aynı nedenlerle böbreklerinde de ciddi sorunlar ortaya çıkmış olup, böbrek yetmezliği tehdidi ile karşı karşıya bulunmaktadır” diye konuştu.
Bir yıldır tutuklu bulunan ve hakkında 8 yıl hapis verilen Karagüzel’in sağlık durumunun hapishanede kalmasına uygun olmadığını sözlerine ekleyen Şahin, “Hastalıklarına dair raporlar mahkemeye sunulduğu halde tahliye edilmemektedir. İstanbul Adli Tıp Kurumu’nun (ATK) da ‘cezaevinde kalabilir’ raporu vermesi, hasta mahpusların tecrit koşulları altında adeta ölüme terk edildiğini gözler önüne sermektedir” ifadelerini kullandı.
Karagüzel’in, kronik hastalıkları ve ilerleyen yaşına rağmen hapishanede tutulmasının kötü muamele ve işkence yasağının alenen ihlali anlamına geldiğini söyleyen Şahin, “Kovid-19 bulaşması halinde ölüm tehlikesiyle karşı karşıya gelmesi demektir. Birçok hasta mahpus da aynı durumda olup, ölümle burun buruna bir yaşam sürdürmektedirler. İnsan hakları savunucuları olarak; sağlık ve tedaviye erişim hakkı önündeki tüm engellerin kaldırılmasını, Kovid-19 salgını için gerekli tüm tedbirlerin alınmasını, Muhlise Karagüzel ve diğer tüm hasta mahpusların bu süreçte serbest bırakılarak yaşam haklarının korunmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.
Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu