EkolojiGüncel

6 İldeki onlarca köye kararname ile kamulaştırma

2 ilde bazı bölgeler kentsel dönüşüm alanı ilan edildi. Dersim'in de içinde yer aldığı 4 ilde ise arazi toplulaştırması nedeniyle Cumhurbaşkanı kararnamesi ile kamulaştırmaya gidildi.

6 ilde ‘acele’ kamulaştırmaya ilişkin Cumhurbaşkanı kararı, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı. Samsun ve Bitlis illerinde bazı alanlar kentsel dönüşüm ve gelişim proje alanı ilan edilirken; Denizli, Dersim, Aydın ile Malatya’da ise arazi toplulaştırmasına gidilecek ve tarla içi geliştirme hizmetleri yapılması ile bazı taşınmazların acele kamulaştırılmasına karar verildi.

Karara göre Samsun’un İlkadım İlçesi Kale Mahallesi (Cumhuriyet Meydanı) bölgesi ile Bitlis’in Tatvan İlçesi Çayırönü Mahallesi (Yeşilmezra) sınırları içerisinde bulunan alanlar kentsel dönüşüm alanı olarak ilan edildi. Karar, 5393 sayılı Belediye Kanun’un 73’üncü maddesi gereğince verildi.

Ovacık’ta 13 köye kamulaştırma

Dersim Ovacık’a bağlı Kedek (Koyungölü), Adaköy, Burnak, Arel (Çakmaklı), Eğripınar, Isıtma, Pardi (Karayonca), Kızık, Söğütlü, Tatuşağı, Topuzlu ve Ziyaret köylerinin arazileri hakkında acele kamulaştırma kararı alındı. Karar Resmi Gazete’de yayınlandı.

DSİ 21. Bölge Müdürlüğünce Denizli’nin Çameli ile Acıpayam ilçelerindeki 10 mahalle ile Aydın’ın Koçarlı ve Germencik ilçelerindeki birer mahallede, DSİ 9.Bölge Müdürlüğünce ise Malatya’nın Arguvan ilçesindeki 6 köy ve mahallede kamu yararı gözetilerek zorunlu arazi toplulaştırmasına gidilecek ve tarla içi geliştirme hizmetleri yapılması sağlanacak.

Arazi toplulaştırma kriterlerine uygun olmayan tepelik, taşlık, çukurluk alanlar ve yoğun sabit tesis bulunan yerler toplulaştırma dışında bırakılacak.

Ankara’nın Ayaş ilçesindeki Şıngırdaklin Mağarası, Kayseri’nin Yeşilhisar ilçesindeki Soğanlı köyü, Antalya’nın Demre ve Finike ilçeleri sınırlarındaki Beymelek Kıyı Bandı, İzmir’in Kemalpaşa ilçesi sınırlarındaki 31. Grup alanı, Çankırı’nın merkez ilçesindeki Çorakyerler Fosil Lokalitesi, Edirne’nin Keşan ilçesindeki Mecidiye köyü sınırlarında yer alan Uzunkum ve İtalyan koyları ile Sivas’ın Gürün ilçesindeki Gökpınar Gölü’nün Doğal Sit Alanı’nın koruma statüsünün yeniden değerlendirilmesi sonucunda, sınır ve koordinatları belirlenen alanların kesin korunacak hassas alan olarak tescil ve ilan edilmesine karar verildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu