Dünya

7 ay sonra Esad’dan açıklama

Yedi ay sonra ilk kez TV’ye çıkarak açıklama yapan Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, Suriye’de yaşanan iç çatışmada kendisine destek veren Rusya, İran ve Çin’e teşekkür etti!

Beşar Esad’ın yaptığı konuşmasının satır başları şunlar:

Suriye sokaklarında güvenlik kalmadı. Suriye benzersiz bir saldırıyla karşı karşıya. Suriye’yi korumak için bu saldırıyla yüzleşmeliyiz. Suriye’de çatışma halk ile katiller arasında, savaş ulusumuz ile düşmanları arasında.

Onlar buna ‘devrim’ diyor ama bunun devrimle bir alakası yok. İsyancılar bir avuç hayduttan başka bir şey değiller. Dışarıdan gelen radikaller teröristlere liderlik ediyor. Biz bu radikal cihatçılarla savaşıyoruz. Bunların çoğunluğu Suriyeli değil, El Kaide bağlantılı. Radikaller Suriye’yi bir ‘cihat ülkesine’ dönüştürmek istiyor.

İsyancıları yenmek imkansız değil. İsyancıları destekleyerek, Suriye’yi bölmek ve zayıflatmak için bölgesel bir plan var. Batı direnişe zarar vermek için Suriye’de olan biteni istismar etmek istiyor. Ben Rusya, İran ve Çin’e destekleri için teşekkür ediyorum. Sürgündeki muhalefet de Suriye’ye yönelik saldırıların bir parçası.

Yabancıların saldırılarını püskürtmek amacıyla topyekun bir savaş halindeyiz. Reformlar ve terörle mücadelenin birarada yürümesi gerekiyor. Siyasi diyalog kurmak istedik ama karşımızda bir muhatap bulamadık. Biz kuklalarla (muhalefet) değil kuklaları oynatanlarla diyalog kurmak istiyoruz. Batı diyalog kapısını kapattı. Ülkelerini yabancılara satmayanlarla müzakereleri sürdürürüz. Yabancılar teröristleri silahlandırmaya son verirse, ordumuz da askeri operasyonları durdurur. Ardından bir ‘ulusal diyalog konferansı’ kurulur ve Suriye’nin birliğini sağlayacak bir ulusal metin kaleme alınır.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu