GüncelManşet

(Yenilendi) 8 Haziran il eylemleri

00.55 İstanbul Pendik’e bağlı Esenyalı semtinde yürüyüş yapan kitlenin arasına dalan bir araç br kişinin yaralanmasına neden oldu. Kitle aracın camlarını kırdı, ancak aracı durduramadı.

00.48 Gazi Mahallesi’nde çatışmalar sona erdi. Gaz bombası kapsülünün isabet etmesi sonucu aralarında bir YDG okurunun da bulunduğu 7 kişi yaralandı. Çatışmalar sırasında sık sık internet ve telefonla erişim engellendi.

23.45 Taksim’de alandaki insan sayısının yüzbinler olduğu alanda gece boyu sık sık Ankara ve Gazi’deki saldırılar kınandı.

22.30 Kuğulu Park’ta bulunanlarla Beşiktaş taraftarlarının buluştuğu Kızılay’da bir araya gelen kitleye polis saldırdı. Partizan’ın da bileşeni olduğu Kızılay Direniş Platformu’nun çadır kurduğu Sakarya Meydanı’na doğru çekildi. Çatışmalar Sakarya tarafında yoğunlaştı.

22.30 Antakya’da merkeze yakın Maşuklu, Küçük Dalyan, Büyük Dalyan, Güzelburç, Ekinci, Çekmece, Mengüllü, Subaşı, Orhanlı ve Dursunlu’dan 30 bin kişi, Armutlu Caddesi üzerinden Uğur Mumcu Meydanı’na yürüyor.

22.22 İstanbul Gazi Mahallesi’nde iki koldan bir araya gelen binlerce insan İsmet İnönü Caddesi üzerinde polis barikatına karşı sloganlarla bekleyişini sürdürürken, ses ve gaz bombaları ile saldıran polis, mahalleyi her gün olduğu gibi yine gaza boğdu. Ara sokaklara giren kitle yeniden biraya gelmeye çalışıyor. Gazi’nin ara sokaklarında çatışmalar başlamış durumda.

22.00 İstanbul Gazi Mahallesi’nde iki koldan bir araya gelen binlerce insan İsmet İnönü Caddesi boyunca başlattıkları yürüyüşte polis ile karşı karşıyalar. Kitle polis ile aralarına ateş yakıyor.

21.50 İstanbul Sarıgazi’de bir araya gelen on binini aşkın insan, Vatan İÖO önünden başlattıkları yürüyüşte bu kez Yenidoğan istikametinde ilerledi. Burada kitleye binlerce kişi daha eklenerek yürüyüşe devam ediyorlar. İnsanlar evlerinden inerek ya da balkonlarından tava-tencereleriyle eyleme destek veriyorlar.

21.40 İzmir Gündoğdu’da meşaleler yandı.

21.31 Beylükdüzü Belediye Meydanı’nda toplanan halk yürüyüşe başladı. Mahalle içlerinde süren yürüyüşe katılım artıyor.

21.21 Bursa’da 10 binden fazla kişi Heykel’de toplandı. Katılım artıyor.

20.52 Antakya’da Sevgi Parkı direniş parkına dönüştü

20.30 Kocaeli’de 7 Haziran’da Cumhuriyet Parkı’na çadırlar kuruldu. Çadırlı direniş devam ediyor. 7 Haziran’da tulumlar, belgeseller eşliğinde sabahlandı, Taksim’e gönderilmek üzere kitap toplandı. Ardından Kocaeli bugün (8 Haziran) saat 19.00′da Cumhuriyet Parkı’nda buluştu. Serbest kürsü kurulduğu etkinlikte konuşmalar yapılıyor.

20.10 Beşiktaş, Galatasaray, Fenerbahçe ve Trabzonspor taraftarları Taksim Gezi Parkı’nda buluşarak sloganlarla kitleyi selamladılar.

19.50 Antalya’da Çarşı Cumhuriyet Meydanı’nda binlerce kişi sloganlarla beklemede.

19.47 Tarsus’ta yağmura rağmen kitap okuma eylemi yapan yüzlerce kişi, 21.00′deki eylemi bekliyor.

19.36 Atatürk Parkı’nda bir araya gelen yüzlerce kişi, sabah saatlerinde yapılan polis operasyonu ve gözaltıları protesto ediyor. Adana halkı, gözaltıların bir an önce serbest bırakılmasını istiyor.

 

19.03 Taksim Dayanışması bir açıklama yaparak “Taleplerimiz karşılanana kadar buradayız” dedi.

 

19.00 Ankara Güvenpark’ta toplanan Kızılay Direniş Platformu Sakarya Caddesi’ne geçti. Önceden kararlaştırılan, alanı ortak bir yaşam alanı haline getirme kararı hayata geçiriliyor. Çadırlar kurulmaya başlandı. Yoğun yağmura rağmen alanda halaylar çekildi, sloganlar haykırıldı. Kızılay Direniş Platformu’nun toplantılarında ortaklaşan ancak alanda dar grupçu kaygılarla hareket eden Halkevleri ise Güvenpark’ta kaldı.

 

19.00 Taksim ayaklanması ve Türkiye’ye yayılan direnişle dayanışmak amacıyla Fransa’nın Mulhouse kentinde bir eylem gerçekleştirildi.

 

19.00 5 bin HDK’li Esenyalı Fatih Mahallesi’nde toplanarak E-5’e yürüdü. E-5 yolunu trafiğe kapatan HDK’liler “Her yer Taksim, her yer direniş” sloganıyla başlangıç noktasına doğru geri döndü.

18.27 Niğdeliler buluşmaya başladı.

 

16.00 İsviçre’nin Basel kantonunda 4. kez Taksim ayaklanmasıyla dayanışma eylemi gerçekleştirildi. İTİF’in de aralarında bulunduğu çok sayıda göçmen ve yerli devrimci, demokrat kurumun katıldığı eylemde ‘Çapulcular Basel’ imzalı “Her yer Taksim her yer direniş” pankartı açıldı.

15.55 Antakya bugün (8.Haziran) 21.00′da Harbiye Mansuroğlu BP önünde buluşup Uğur Mumcu’ya yürüyecek. Antakyalıların talepleri:

-Abdullah Cömert’i öldürenler derhal bulunsun.

-Polisin şiddeti son bulsun

-Türkiye’nin dört bir tarafında halka saldırı emri verenler derhal istifa etsin.

-İfade özgürlüğü önünde bulunan engeller kaldırılsın. kent merkezlerini halkın demokratik eylemlerine yasaklama girişimlerine son verilsin.

-Eylemciler hakkında yürütülen gözaltı ve soruşturma işlemleri durdurulsun.

15.05 Trabzon Taksim ile Dayanışma Platformu’nun çağrısı ile 13.30′da Postane önünde toplanan kitle Meydan Park’a yürüdü. Yaklaşık 7 bin kişilik kitle Maraş Caddesi’ni trafiğe kapatarak yürüdü. Çimento ve taş ocaklarına Tonya ve Çayırbağı’ndan HES’lere direnen Çaykara ve Maçka’dan insanların katıldığı yürüyüşün en çok atılan sloganı “Hükümet istifa” oldu. Meydan Park’ta platform sözcüsü Muhammed İkinci konuşma yaptı. Konuşmasında AKP’yi yıkana kadar sokağa çıkma çağrısı yaptı. Şu an Meydan Park’ta horon oynanıyor.

 

15.00 İsviçre’nin Luzern kantonunda yaşayan Türkiyeli emekçiler Luzern tren istasyonunda bir araya gelerek Taksim direnişini selamladı.

 

14.00 “Tacizsiz ve Tayyipsiz bir yaşam istiyoruz ve barikatları terk etmiyoruz” diyen yüzlerce kadın, hem devleti hem de direnişin simgesi haline gelen cinsiyetçi küfürleri protesto etmek için Galatasaray Meydanı’ndan Gezi Parkı’na yürüdü.

 

14.00 Kızılay Direniş Platformu’nun çağrısıyla Kızılay Meydanına Ankara’nın birçok noktasından yüründü. Mamak Tuzluçayır’da da aralarında Partizan’ın da olduğu birçok devrimci, ilerici kurumun öncülüğünde Kızılay’a bir yürüyüş gerçekleştirildi. 

13.00 İHD İstanbul Şubesi, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (THİV), TOHAV, Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İstanbul Şubesi ve Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD) Gezi Parkı direnişine yapılan polis saldırıları sırasında yaşanan yaralanmalar, ölüm olayları, toplam gözaltılar ve yaşanan hak ihlallerinin ilişkin Gezi Parkı’nda bir basın açıklaması düzenledi.

 

12.30 İsviçre’nin Ticino kantonuna bağlı Lugano kentinde Taksim direnişine destek olmak amacıyla bir eylem gerçekleştirildi. Eylemde Türkçe, Kürtçe ve İtalyanca açıklamalar yapıldı.

 

12.30 Sinop’un Gerze ilçesinde 2 yıldır termik santrale karşı çadır nöbeti tutan Gerze halkından 50 kişi destek için Gezi Parkı’na geldi.

12.15 7 Haziran saat 18.00′da Samsun Atakum’da kurulan çadırlar polisin baskısı nedeniyle yaklaşık üç saat sonra kaldırıldı. Ancak Samsunlular alanı terk etmedi. Oturma eylemi hala sürüyor.

 

12.00 Taksim Gezi Parkı’nda başlayan ve tüm Türkiye’ye yayılan eylemler sırasında polisin yoğun gaz bombası kullanması çokça tartışılırken, İspanya’dan bir kargo uçağı dolusu gaz bombasının getirildiği iddia edildi.

11.23 Bursa Üç Fidan Parkı’nda “Drama atölyesi” yapılıyor.

11.00 Trabzon’da faşist saldırıların yoğunlaşmasının ardından Trabzon Taksim ile Dayanışma Platformu kuruldu. Platform bugün saat 13.30′da Trabzon Merkez Postane Önünde toplanılıp Meydan Parka yürüyor.

 

11.00 Türkiye Yazarlar Sendikası ve PEN Yazarlar Derneği üyeleri “Dünya’nın bütün kalemleri birleşin” pankartı ile Gezi Parkı Kütüphanesi önünde bir araya gelerek basın açıklaması yaptı. Yazarlar adına açıklama yapan Türkiye Yazarlar Sendikası Başkanı Mustafa Köz, “Düşünce ve ifade özgürlüklerini savunmak, yaşan haklarını korumak için en doğal tepkilerini gösteren yurttaşları, ‘ayak takımı, eşkıya, çapulcu’ diye aşağılayarak halkımızı yaralıyorsunuz” diyerek bunun açıkça zulüm olduğunu belirtti.

 

11.00 Hollanda’da bulunan devrimci, sosyalist ve demokratik güçlerin çağrısı ile Amsterdam’da Taksim direnişi ile dayanışma mitingi düzenlendi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu