GüncelKadın

#8M2021 | Patriyarka Yıkılacak (Güncelleniyor)

Kadınlar İstanbul, İzmir, Ankara ve birçok ilde erkek devlete, patriyarka'ya karşı sokaklara çıkıyor

İSTANBUL

18.00 | 19. feminist Gece Yürüyüşü için kadınlar Taksim Tel Sokak ile Sıraselvilerde toplanmaya başladı. kadınlar, “Jin jiyan azadi” sloganlarını haykırıyor. Kitle ana pankartla Sıraselviler’de buluşmaya başladı. Taksim’in bütün sokaklarından alana doğru yürüyüşte olan geniş kitlelerin bulunduğu aktarıldı. İstiklal Caddesi’ne de giriş çıkışlara izin verilmezken, binlerce kadın birçok noktada bir araya gelerek Sıraselviler Caddesi’nde buluştu.

18.10 | İHD İstanbul Şubesi önünden yürüyüşe başlayan kadınların önüne polis barikatı kuruldu. Kadınlar, “Kadınlara değil katillere barikat” sloganı atıyor.

 

18.30 | Kitle Sıraselviler’de toplandı ve bu yıl buluoşma yeri olan Sıraselviler Caddesi girişinden yürüyüşe başladı; ‘Feminist isyan her yerde!

19.00 | HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan da 8 Mart yürüyüşüne katıldı.

19.20 | Sıraaselviler’de 19. Feminist Gece Yürüyüşü. Kitle barikatın önündeki bekleyişini sürdürüyor. Kadınlar “Jin Jiyan Azadi” sloganlarını haykırıyor.

19.30 | Polis ablukasına rağmen Feminist Gece Yürüyüşü devam ediyor. Eyleme katılanların yeni sloganı: Zıpla, zıpla, zıplamayan kayyumdur.

Feminist Gece Yürüyüşü için Taksim’de basın açıklaması okundu.

Açıklamada, “Gücünü feminizmden, gücünü dayanışmadan, gücünü sokaklarda her şeye rağmen bir arada olmaktan alan bizler, kahkahamız, öfkemiz, isyanımız ve mücadelemizle tam 19. kez 8 Mart feminist gece yürüyüşünde buradayız! Yan yanayız, feminist dayanışmamızla güçlüyüz” denildi.

Geçtiğimiz yıl coşkumuzla, isyanımızla, dayanışmamızla yan yana durduğumuz yürüyüşümüzden birkaç gün sonra pandemi hayatlarımızı birdenbire değiştirdi” ifadelerine yer verilen açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

“Fiziki mesafelerimiz artarken eşitsizlikler olağanca hızıyla derinleşmeye, hepimizi bambaşka yerlerden vurmaya başladı. Bizler ise umutsuzluğa kapıldıkça bu kalabalığı hatırladık. Dayanışmamızın gücü umudumuz oldu, feminist mücadelemiz ise direncimiz.

Bizler patriyarkanın evde, işte, sokakta, her alanda her fırsatta, kimi zaman açıkça kimi zaman sinsice üstümüzde egemenlik kurma gayretini biliyoruz, tanıyoruz. Feminizm bize hayır deme, kendi hayatımıza, bedenimize ve emeğimize sahip çıkma gücü veriyor, aldığımız bu güçle her alanda isyan ediyor, mücadele yürütüyoruz. Hayatlarımıza sahip çıkıyoruz.”

Açıklama, şöyle devam etti:

“Pandemi nedeniyle eve kapanmak zorunda kaldığımızda ev işini, çocuk bakımını üstümüze yıkanlara, ailede baba, koca, sevgiliye, erkek şiddetine karşı isyan ediyoruz! Feminist isyan evde, ailede!

Kimi arzulayacağımızı, kimi seveceğimizi, nasıl sevişeceğimizi bize dayatanlara, hizaya sokup şiddet uygulamaya çalışanlara, bedenlerimizden, arzularımızdan korkanlara karşı feminist isyan yatakta!

Bizi evlerin içine, istedikleri mekanlara, belli saatlere, belli kıyafetlere sıkıştırmaya çalışanlara karşı feminist isyan gecede, sokakta!

İtiraz etmemizi, hakkımızı aramamızı engellemek için her gün nefret diliyle hedef gösterenlere, kayyumlara, sokakları bize kapatanlara, keyfi gözaltılara, çıplak aramalara, haksız tutuklamalara, ev hapislerine karşı feminist isyan meydanlarda, dayanışmada!

Pozisyonunu kullanarak bizi sömürmeye çalışanlara, krizin bedelini omzumuza yıkanlara, ancak üç kadından birinin istihdam edilmesine razı olanlara, utanmadan kadın çalışmasa da olur diyenlere karşı feminist isyan iş yerinde, ofiste, şantiyede, sendikada!

Cinsel tacizi saklayabileceklerini sananlara, unutulur diyenlere, şiddete karşı tedbir almayıp, ortak olanlara karşı feminist isyan sosyal medyada!

Toplumsal cinsiyet eğitimlerini engelleyip kadın üniversitesi açmayı planlayanlara, öğrencileri taciz edenlere, seçilmiş değil atanmış yönetimlere karşı feminist isyan akademide, kampüste, okulda!

Kariyerini kadın meslektaşlarını istismar ederek inşa edebileceklerini sananlara, sanat kılıfı altında cinsel tacizi meşrulaştıranlara, sahneyi, kamerayı kendine kalkan edip bizi susturacaklarını sananlara karşı feminist isyan sette, sanatta!

Pandemiyi bahane edip görevini yapmayarak kadınların şiddetten uzaklaşmasına engel olanlara, kadın cinayetlerini önlemeyenlere, kadınları tekrar tekrar mağdur eden yargılamalara, hayatını savunan kadınlara en ağır cezaları reva görürken şiddet uygulayan erkekleri ödüllendiren erkek adalete karşı feminist isyan karakolda, adliyede!

Erkek şiddetiyle mücadele etmek yerine kadın düşmanlarının sözüne uyarak İstanbul Sözleşmesi’ni, nafaka hakkını, eşit ve şiddetten uzak yaşama hakkımızı tartışmaya açarak ayrımcılığı ve şiddeti destekleyenlere karşı feminist isyan sözümüzün ulaştığı her yerde!

Hastanelerde canla başla emek veren kadınlara bir de şiddet ve mobbing uygulayanlara karşı feminist isyan hastanede!

Kürtaj ve doğum kontrole erişim haklarımızı kısıtlayanlara, bizi çocuk doğurmaya mecbur görenlere karşı feminist isyan kadınların kararlarında!

Cinsiyetçi ve aşağılayıcı muameleye, nefrete, homofobik ve transfobik saldırılara, toplumsal cinsiyetten korkan, “LGBT yoktur” diyenlere karşı feminist isyan her yerde!

Patriyarkaya, kapitalizme, ırkçılığa, dini baskılara karşı feminist isyan gelecekte; barışı, demokrasiyi, eşit ve özgür bir ülkeyi istiyoruz!

#FeminizmÖzgürleştirir biliyoruz;

Feminist isyan her yerde, hayatın her alanında!”

Feminist Gece Yürüyüşü’nde okunan basın açıklaması 4 dilde kamuoyu ile paylaşıldı.

19.40 | Kadınlar Sıraselviler’den Karaköy’e yürüyüşe başladı.

19.45 | Binlerce kadın erkek adalet değil gerçek adalet sloganlarıyla Karaköy’e doğru yürüyor!

20.00 |Polis Karaköye yürüyen kadınlara, yolu kapattıkları bahanesiyle saldırdı.

20.10 | İstanbul Taksim’de, İstiklal Caddesi’ne yürümek isteyen kadınlara polis saldırdı. Bir kadın baygınlık geçirdi. Polis saldırısıyla kitle ikiye bölündü.

 

20.15 | Taksim’de erkek polis bir kadına ‘tekme attı’!

20.30 | Karaköy’de kalabalık artarken, kitle “Tayyip kaç kaç kaç, kadınlar geliyor” sloganı atıyor.

 

 

 

İZMİR

18.15 | İzmir’de 8 Mart yürüyüşü için kadınlar toplanmaya başladı. İzmir’de HDP ve TJA’lı kadınlar “Jin jiyan azadî!” sloganlarıyla yürüyor. Kadınlar Alsancak ÖSYM önünde toplanmaya başladılar sloganlarla: “Alışın Gitmiyoruz! Bu sokaklar bu meydanlar bizim!”

19.20 | Alsancak’ta yüzlerce kadın yürüyor; “Susma haykır eşcinseller vardır”

 

ANKARA

18.30 | kadınlar, 8 Mart Feminist Gece yürüyüşü için Sakarya Caddesi’nde toplanmaya başladı.. 

18.40 | 8M2021-Ankara| Yüzlerce kadın Sakarya Caddesinde “Jin, jîyan, azadî”, “Kadın cinayetleri politiktir” sloganlarıyla yürüyor

18.50 | Alana alınmayan kadınlar ve LGBTİ+lar dayanışma ve direniş ile alana girdi!

 

MERSİN

19.00 | Mersin’de yürüyüş başladı: Susma haykır, translar vardır!

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu