Güncel

96 SAG ve ÖO şehitleri anıldı

 

Bir çığlık kopacak önce;

sancılı ve içten

her acının tasavvuru tekrar  yansıyacak zihinlere

zihinlerki bilinçle yoğrulup büyük bir inançla tekrar saracak emeği

acılar nafile olacak gülüşler ebedi

ama hiç Bir şey bedelsiz olmayacak

Kartal: Devletin toplumsal muhalefeti bastırabilmek için kendi kalesinde muktedir olma çabası 96 ölüm orucu ile zindanlarda yakılan isyan ateşiyle bozguna uğratılıyordu.

Zindanlarda boşalan öfke alanlara taşarak işçilerin, emekçilerin, anaların, öğrencilerin sesinde, elinde meşaleye dönüşüyordu. Bu çetin mücadelede zindanlardan yükselen zafer naraları halkın mücadelesine umut katıyor, tabutluklar kapatılıyordu. Bu zafer ise bilinçle yoğrulup büyük bir inançla emeği saran 12 kızıl karanfil üzerinden yükseliyordu.

Bu yıl da 12 kızıl karanfil TUYAB tarafından anıldı. 23 Temmuz günü Sarıgazi Bölge Hastanesi’nde bir araya gelerek Sarıgazi Mezarlığı’na kadar bir yürüyüş gerçekleştirdi. Kitle “96 süresiz açlık grevi ve ölüm orucu şehitleri ölümsüzdür” yazılı pankart açarak 12 kızıl karanfilin resimlerini taşıdı. Kitle yol boyunca “Yaşasın ölüm orucu direnişimiz”, “Devrim şehitleri ölümsüzdür” vb. sloganlar attı.

Sarıgazi Mezarlığı önünde sona eren yürüyüşün ardından kitle 96 ölüm orucu şehidi Ali Ayata’nın mezarı başında bir anma yaptı. Burada 1 dakikalık saygı duruşunun ardından TUYAB adına yapılan açıklamada “Ölümsüzleşen 12 kızıl karanfilimizi bir kez daha saygıyla anıyoruz. 69 gün süren direniş sonucu devlet geri adım attı ve Eskişehir tabutluğu kapatıldı. Direnişte 12 devrimci tutsak şehit düşerken, onlarca tutsak gazi oldu. Ödenen bedellerle bu saldırıda devlet geri adım attı” dedi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu