Dünya

ABD’de siyahîlere saldırılar ediyor.

 

H. Merkezi: ABD’de devletin siyahîlere olan baskıcı ve imhacı tutumu sadece yasalarda değil, günlük yaşamda dahi karşımıza çıkıyor. St. Louis’in Ferguson semti sakinleri, Michael Brown isimli siyahî gencin cumartesi gecesi öldürüldüğü yer başta olmak üzere birçok noktada protesto eylemleri devam ediyor, polisin saldırısı da.

Görgü tanıklarının ifadelerine göre, Brown polis tarafından vurulmuş, gencin teslim olup ellerini havaya kaldırmasına karşın polisin ateş ettiğini söylemişti. Duran polis arabası bu sırada yürüyen iki genci yanına çağırarak Brown’ın ensesinden tuttu, yere yatmasını istedi ve “seni vuracağım” dedi. Brown’ın kaçmaya çalışırken polis ise Brown’u vurdu.

Polisin protestolara saldırmasının ardından yaşanan çatışmalar nedeniyle tatildeki ABD Başkanı Barack Obama’nın basın toplantısı düzenlediği olay sonrasında, çoğunluğu siyahi öfkeli halka başka kentlerden ve beyazlardan da destek geliyor. Yer yer trafiği kapatan kitle ellerini yukarı kaldırarak “Ellerimi kaldırdım, beni vurma”, “Michael için adalet”, “Adalet yoksa barış yok” sloganları attı.

ABD Adalet Bakanı Eric Holder, çıkan olaylara müdahalesi sırasında polisin askeri teçhizat kullanmasını eleştirerek bunun “çelişkili mesaj” gönderdiğini belirtti. Ancak bize Türkiye’den de tanıdık gelecek ‘yetkili mesajları’ ABD mesajları da gecikmedi.

Holder yaptığı yazılı açıklamada, olayların meydana geldiği Ferguson sokaklarında yaşananların böyle devam edemeyeceğini, protestoların büyük çoğunluğu barışçıl olsa da insanların şiddet eylemlerine başvurmasının da hoşgörülemeyeceğini söyledi.

Öldürülen gencin hesabını veremeyen Holder, Brown’ın ölümüne ilişkin incelemelerinin devam ettiğini, olay yerinden görgü tanıklarıyla görüştüklerini ifade etti.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu