GüncelManşet

Abdullah Cömert Armutlu’da On Binlerin İsyanıyla Uğurlandı!

Antakya: 3 Haziran gecesi katil devlet Taksim’de yaşanan direnişi direnişle selamlamak isteyen Antakya halkına yine 2 Haziran gecesinde olduğu gibi azgınca saldırarak, Abdullah Cömert’i katletti. Dökülen kanlarına tanık olduğumuz Abdullah Cömert bugün burada halkın isyanının adı olmuştur.

Sabah saatlerinden itibaren halk katliamın yaşandığı alanı doldurmaya başladı. 5 Haziran için grev kararı olan KESK bu greve 4 Haziranı da ekleyerek yaşanan katliamlara, devlet şiddetine tepkisini koydu. Doğuş Okulları önünde yakalarına siyah kurdela takan kamu emekçileri bir basın açıklaması yaptıktan sonra, yolu trafiğe kapatarak yürüyüşe geçti. Yürüyüş boyunca “Abdullah Cömert Ölümsüzdür”, “Bedel ödedik, bedel ödeteceğiz”, “Katil devlet hesap verecek”, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları ile Yeloğlu köprüsünden Armutlu Uğur Mumcu Meydanı’na doğru coşkulu bir şekilde yürüdü.

Günlerdir çatışmaların yaşandığı Armutlu BP olarak bilinen yerle Gündüz caddesi arasında barikat kuran polis bugün yoktu! Görevi Jandarmaya devretmişti. Faşist T.C devleti halkın geri yanlarını kullanarak, cenaze götürülürken meydandan polisi çekip askeri yerine bırakarak halkın öfkesini törpülemiştir.

Uğur Mumcu Meydanı’nda bekleyen kitleyle kamu emekçileri birleşti, Katliamın yaşandığı yerde saygı duruşunda bulunulduktan sonra, cenazenin gelmesi beklendi. Esnafın büyük çoğunluğu önceki gün alınan kepenk kapatma kararına uymuş, dükkanlarına da siyah bez bağlamıştı. Sloganların susmadığı meydanda halkın öfkesi yükseldi. Cenaze on binlerin öfkesiyle toprağa verildi. Aynı coşkuyla geri dönen, köprüye doğru yürümek isteyen kitleye nöbeti devralan polis izin vermedi, yine faşist kimliğiyle saldırdı. Polisin üzerine ellerinde odunlarla yürüyen halk ile polis arasına yine asker girerek isyanı durdurmak istemiştir. Uzun bekleyişten gerilen kitle ellerindeki demir, sopa ne varsa kepenklere çöp konteynırlarına vurarak barikata doğru yüklendi, halkın öfkesinden ödü kopan Jandarma koşarak alanı terk etmek zorunda kaldı. Saatlerce süren bu bekleyişte Partizanlar diğer devrimci, demokrat kurumların da katkısıyla barikatlar oluşturulmuş, sokakta bulunan iki inşaatın kerpiç ve tuğlalarıyla güçlendirilen barikat, halkın tahtalar üzerine yüzlerce çivi çaktığı tahtalar barikatların önüne konularak daha da güçlendirilmiştir. Kadınlar yatak, yorgan, elbise ne varsa balkonlardan aşağı atarak ateşi harlamışlardır.Devlet bu barikatı aşamadı, attığı gazlar tekrar kendilerine geri atıldı ve halkın gücü karşısında aciz kalarak ara sokaklardan şansını denedi fakat orada da barikatla karşılaştı. Bu barikatlarda bir kişi yine başından yaralandı, hastaneye kaldırıldı, durumu hakkında henüz bilgi yok. Molotofların ardı ardına atıldığı çatışmaların her sokakta yaşandığı Armutlu’da saat 02.30 saatlerinde artık kitle dağılmış geriye kalan az sayıdaki aralarında Partizanlarında bulunduğu kitleye, katiller saldırılarını sürdürdü.

Eylemde bir Partizancı gazdan etkilenenlere elinde süt-limon yardım ederek halkımızın yanında oldu. Partizanlar, çatışmanın sonuna kadar alanı terk etmedi, halkla beraber sonuna kadar bütün gücüyle çatıştı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu