Güncel

ABF Nurtepe İçin Taraflarla Görüştü

H.Merkezi: ABF Basın Bürosu’nun haberine göre, Alevi Bektaşi Federasyonu, Nurtepe’de geçtiğimiz günlerde yaşanan ve çatışma boyutuna ulaşan Halk Cephesi ile HDP arasındaki gerilimle ilgili olarak bir heyet çıkartarak taraflarla görüştü.

ABF Genel Başkan Yardımcıları Necdet Saraç ve Uğur Bilgin ile Örgütlenme Sekreteri Hıdır Çam’dan oluşan heyet; Gazi Mahallesi’nde, Halk Cephesi temsilcileri, HDP İlçe Başkanı, Özgür Demokratik Alevi Derneği yöneticileri, Mahalle Muhtarı ve HDP İstanbul İl Başkanı ile gerçekleştirdiği görüşmede, çatışmaların ilerici kesimlere ve Alevilere zarar verdiği ve bir an önce son bulması gerektiği yönlü çağrısını yineledi.

Çatışmaların sol güçlere ve halka zarar verdiğini ifade eden heyet, toplumun zarar gördüğünün altını çizdi.

Taraflar özetle şunları söylediler:

*Görüşmelerde Halk Cephesi temsilcileri, saldırılardan kendilerinin sorumlu olmadığını, standı kendilerin yakmadığını, hiç kimseye fiziki saldırı yapmadıklarını, saldırılara karşısında savunma yaptıklarını belirterek, saldırıların asıl kaynağının da mahallede “gayri ahlaki” işler yapan provokatörler olduğunu belirttiler. Ayrıca HDP’nin “saldırganlarla ilişkileri yoksa yazılı açıklama” yapmasını istediler.

*Özgür Demokratik Alevi Derneği yöneticileri Nurtepe’de açtıkların standa saldırıldığını ve çatışmadan yana olmadıklarını açıkladılar.

*HDP İl Başkanı ise, yaşanan çatışmaların üzüntü verici olduğunu, seçim sürecinde bu tür bir çatışmayı asla tasvip etmediklerini, sorunun yasakçı bir yaklaşımdan kaynaklandığını, çatışmadan yana olmadıklarını yazılı  açıklama yaparak tabanlarını uyardıklarını ifade etti.

Kaynak: alevifederasyonu.org.tr

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu