Güncel

“Acele kamulaştırma”, el koymadır!

H. Merkezi: Suyun Ticarileştirilmesine Hayır Platformu, 3. Köprü Yerine Yaşam Platformu ve  Kent Hareketleri Bileşenleri, yaşam alanlarının sermayeye peşkeş çeken “Acele Kamulaştırma” kararlarına karşı Çağlayan Adliyesinde eylem yaptı.


Kamulaştırma kanununda istisnai olarak yer alan “acele kamulaştırma” ifadesi bir menkul yada gayrimenkulün kamu ya da toplumun tümü adına kullanmak üzere devlet mülkiyetine geçirilmesi anlamına geliyor.

Basın açıklamasını okuyan Tarım Orkam-Sen Sendikası İstanbul Şube Başkanı Senay Elhüseyni, Oysa son aylarda neredeyse her Bakanlar Kurulu toplantısında alınan kararlar ile toplumun ortak kullanım alanları, kişilerin tarlaları, evleri, bağları, bahçeleri ve tüm yaşam alanları şirketlere devredilerek, devlet eliyle hızla müsadere ediliyor. Bu kamulaştırma değil açıkça ‘El Koymadır’” dedi.


Türkiye’nin diğer yörelerinde Bakanlar Kurulu kararı ya da EPDK kararıyla el konulan taşınmazların sahiplerine iade edilmesi gerektiğini vurgulayan Elhüseyni, Danıştay’ın Dersim Peri Suyu vadisinde yapılan Acele Kamulaştırma kararını hukuksuz bulduğunu hatırlatılarak, el konulan yaşam alanları iade edilmezse suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu