Güncel

Açlık grevindeki tutsaklarda sağlık sorunları başladı

H. Merkezi: Van F Tipi Hapishanesi’nde artan işkence ve hak ihlallerine karşı açlık grevine giren 12 tutsağın eylemi devam ediyor.

12 Mayıs tarihinde süresiz-dönüşümsüz açlık grevine başlayan PKK’li tutsaklar eylemlerine devam ediyor. Konuya ilişkin açıklama yapan Van Barosu Cezaevi Komisyon üyesi Cahit Ertan, açlık grevindeki tutsaklarda sağlık sorunlarının başladığını belirterek; “Bir tutsak bize bir önceki gece mide bulantıları ve halsizlik yüzünden hiç uyuyamadığını söyledi. Bu da yavaş yavaş sağlık sorunlarının ortaya çıktığını gösteriyor. Bunun için bir an önce yetkililerin grevin son bulması için ne yapabileceği noktasında çalışmalarını hızlandırmalı” dedi. Yetkililerin tutsakların taleplerinin karşılanması noktasında halen somut bir adım atmadığını söyleyen Ertan, bu koşullarda açlık grevinin hapishanede yayılabileceğini, greve giren tutsak sayısının artabileceğini aktararak; “Anladığımız ve gözlemlediğimiz kadarı ile greve giren tutsakların talepleri yerine gelmediği taktirde grev devam edecek ve greve giren kişi sayısının önümüzdeki günlerde katlanacağı, ileriki aşamalarda cezaevindeki bütün tutsakların greve katılacağı, bu anlamda tutsaklarda kararlı bir duruşun olduğu ortaya çıktı” dedi.

Ertan Van barosu Cezaevi Komisyonu olarak hapishanelerdeki hak gasplarını, baskıları, saldırıları takip edeceklerini söyledi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu