Güncel

“Açlık grevlerine ses veriyoruz”

Mersin: Süresiz-dönüşümsüz açlık grevine giren binlerce yurtseverin sesini duyurmak için 19 Ekim Cuma Günü İHD önünde bir basın açıklaması düzenlendi.

İHD Mersin Şubesi tarafından gerçekleştirilen basın açıklamasında yapılacak olan yürüyüş çevik kuvvet ve sivil polisin engellemesiyle karşılaştı.

İHD bu uygulamanın sadece Mersin valisinin keyfi bir kararı olduğunu söyleyerek, ’80 öncesinde bile bu kadar baskı olmadığını ve bu keyfi uygulamanın bizlerin hapishanenin sesini dışarıya taşımamızdan korktukları için yaptıklarını belirterek kolluk kuvvetinin keyfi olan bu uygulamasına karşı çıktı.

Yürüyüşün polis tarafından engellenmesinin ardından İHD önünde gerçekleştirilen basın açıklamasında; 38. gününe giren süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemcilerinin sayısının giderek arttığı ve 15 Ekim tarihinden itibaren 10 bine yakın tutsağın açlık grevine girdiğini belirterek bu duruma bir an önce çözüm bulunmasını talep edildi.

İHD Yönetim Kurulu tarafından okunan basın metninde ise: “Açlık grevcilerinin tedavi yöntemi ayrı bir uzmanlık alanıdır. Tedaviler yapılırken TTB ile mutlaka işbirliği yapılmalıdır. TTB’nin bilgi ve tecrübesinden yararlanılmalıdır ve özellikle; B1 Vitamini ceza evlerine serbestçe alınmalı ve açlık grevcilerine verilmelidir. Basından duyduğumuz kadarıyla, açlık grevcilerine müdahale edildiğini, ayrı koğuşlara konulduğu söylenmektedir. Bu eğer doğruysa, bireyin iradesine sağlığına müdahaledir. Kabul edilemez hukuka aykırıdır. Ayrıca illerde gönüllülük esasına dayanılarak kurulan açlık grevlerini takip etme heyetlerine cezaevlerine girişleri ve açlık grevcileriyle buluşması hususunda kolaylık sağlanmalıdır” dendi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu