Emek

Ada Tersanesi’nde 200 işçi işten çıkarıldı

H. Merkezi: İstanbul Tuzla Tersaneler Bölgesi’nde kurulu bulunan ve geçtiğimiz Nisan ayında yaşanan patlama 2 işçinin yaşamını yitirdiği Ada Tersanesi’nde 200 işçi, işten çıkarıldı.

Sendika.Org’a konuşan Limter-İş Genel Başkanı Kamber Saygılı, işçilere tüm haklarını aldıklarına dair düzenlenen kağıtların zorla imzalatılmaya çalışıldığını belirtti. İşçilerin büyük kısmının bu kağıtları imzalamadığını belirten Saygılı, ilerleyen günlerde şirket tarafından işçilerin oyalandığını ve işten çıkarıldıklarının kendilerine yazılı bir şekilde bildirilmediğini söyledi.

Limter-İş’in, işçilerle birlikte tersanenin önünde beklediğini belirten Saygılı, Ada Tersanesi’nin, Tuzla tersaneler bölgesindeki çalışma düzenini bire bir yansıttığını söyledi.

Nisan ayında Ada Tersanesi’nde meydana gelen patlama sonucu 2 işçi hayatını kaybettiğini belirten Saygılı, tersanelerdeki çalışma düzeninin AKP hükümeti tarafından ve Çalışma Bakanı tarafından da görüldüğünü söyledi.

Saygılı, tersanelerdeki çalışma düzeninin bilinmesine rağmen patronlara cezai bir yaptırıma gidilmemesinin, patronları, işçilerin haklarını gasp etme konusunda cesaretlendirdiğini söyledi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu