Emek

Ada Tersanesinde direniş kazandı!

Kartal: Maaşları ödenmeden işten çıkarılan ve tersane önünde direnişe geçen tersane işçilerin direnişi zaferle sonuçlandı.

Yaklaşık iki haftadır direnen, birkaç gündür de tersane vinçlerinin üzerinde sürdürdükleri işgal eylemlerini ücretlerin ödenmesi üzerine bugün sonlandırdı.

Limter-İş Sendikası öncülüğünde devam eden direniş yapılan protokolle kazanımla sonlandırıldı. Sendika avukatıyla patron arasında yapılan protokolle işçilere ödenmesi gereken tutar Tuzla İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne teslim edildi öğrenildi. Tersane patronunun kar yapmak amacıyla işçilerin ücretlerini yüksek gösterdiği ancak işçilere ödendiği miktarın asgari ücret düzeyine indirildikten sonra pazartesi ya da salı ödeme yapılacağı belirtildi.

İşçiler “direne direne kazandık”, “Tersane sizinle gurur duyuyor” sloganlarıyla vincin tepesinden indi.

Limter-İş Genel Başkanı Kamber Saygılı tarafından yapılan açıklamada, direnişlerin kazanımla sonuçlandırdıkları söyleyerek işçilerin kazamayacakları hiçbir şey olmadığı vurguladı. Saygılı, yaptığı açıklamada, “İşçiler yarın başka bir tersanede işe başlayacak. Ancak buradan ders çıkartmazlarsa, aynı sömürüye maruz kalırlar. Dolayısıyla sendikalı olmazlarsa, örgütlenmezlerse, buradaki zafer yarım kalır” diyerek örgütlenmenin önemine vurgu yaptı.

Saygılı, “Bu kazanımda iki gündür üretim yapmayarak direnişe destek olan diğer tersane işçilerinin de payı var. Kazanımın kalıcılaşması için, direnen arkadaşların sendikamıza üye olması, örgütlü bir şekilde hareket etmesi gerekiyor” şeklinde sözleriyle işçilere sendikaya üye olması için çağrıda bulundu.

İşçiler daha sonra çadırlarını sökerek tersane önünden ayrıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu