GüncelManşet

“Adalet ve Özgürlük ” nöbetinden: “Haber alma hakkını savunun”

İstanbul: KHK ile işten atılanlar ile kapatılan kurumlara destek amacıyla aralarında  İnsan Hakları Derneği, İstanbul Tabip Odası, KESK İstanbul Şubeleri, TGS, DİSK Basın-İş Sendikası’nın da bulunduğu çeşitli dernek ve emek örgütleri “Adalet ve Özgürlük ” nöbeti başlattı. Türkiye’nin basın özgürlüğü başta olmak üzere insan hakları konusunda dünyada en son ülkeler sırasına indiğine dikkat çekilerek, iktidarın alınan yanlış karardan dönmesi istendi.

18 Ekim’de başlayacak olan  “Adalet ve Özgürlük ” nöbeti öncesinde bugün öğlen Çağlayan Adliyesi’nin bahçesinde toplanan kitle,“Adalet ve Özgürlük İstiyoruz”,“OHAL Kaldırılsın”,“ KHK uygulamalarına son verilsin” yazılı pankart ve döviz açarak, “Özgür basın susturulamaz”,“ Faşizme karşı omuz omuza ” sloganları attı.

Tutsak gazeteci sayısı 93 oldu

Grup adına açıklamayı okuyan TGS Genel Başkanı Uğur Güç, KHK ile 154 basın kuruluşunun kapatıldığını, 3 binden fazla basın emekçisinin işsiz kaldığını, 37 gazetecinin tutuklanması ile birlikte tutuklu gazeteci sayısının 93’e çıktığını söyledi. Güç, kapatılan basın kuruluşlarının cemaate yakınlığıyla bilinen kurumlar olmasına karşı geri kalanının Kürt halkının ve ezilenlerin taleplerini dile getiren, halkın haber alma hakkını savunun ve gerçekleri yazmaya çalışan kurumlar olduğunu, iktidarın bu haberlerin görülmesini istemediğini için baskılara maruz bıraktığını belirtti. Güç, baskının sadece gazetecilerle sınırlı kalmadığını, Eğitim-Sen üyesi emekçiler başta olmak üzere KESK üyelerinin de saldırı ve baskılara maruz kaldığını vurguladı.

NOBET 02Haksızlığa karşı nöbet

DİSK Basın-İş Sendikası Genel Başkanı Faruk Eren de yaptığı açıklamada KHK ile binlerce kişinin işinden ve ekmeğinden olduğunu belirterek, “Devlet adeta ya benimsin ya toprağın diyor. Biz bu nöbeti adalet, özgürlük, haksızlığa uğrayanların sesi olmak için başlatıyoruz” dedi.

İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi İncilay Erdoğan, “Bizler hekimliğimizden dolayı hayat kurtarmaya devam edeceğiz. Hekimler olarak KHK ile işten atmalar son bulana kadar mücadele etmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Özgür Radyo Yayın Koordinatörü Derya Okatan da, “15 Temmuz’da darbecilerin CNNde yaşattıklarının aynısını bizde yaşadık. Bizler basın özgrülğü için sokaklarda olmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından kitle eylemin duyurusu amacıyla 5 dakikalık oturma eylemi yaptı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu