Güncel

Agit, Cesur ve Cudi ölümsüzlüğe uğurlandı!

Amed: Lice ve Çukurça’daki çatışmalarda şehit düşen HPG gerillaları Faruk Dolu (Agit Amed), Selim Özalp (Cesur Cudi) ve Mehmet Zuhat Kızmaz (Mervan Amed) 31 Ocak günü, onbinlerce kişinin katılımıyla defnedildi.

Lice’de şehit düşen Faruk Dolu konvoylarla Lice- Duru köyüne götürüldü. Köyde yürüyüş sırasında köylüler damlara çıkıp Dolu’ nun tabutuna karanfiller atıldı.

Dolu’nun cenazesi “Şehîd namirin” sloganları ve Kürtçe okunan dualarla toprağa verildi.

Daha sonra BDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, “Bugün Kürt halkı AKP’nin bu topraklarda yürüttüğü imha operasyonlarında yaşamını yitiren iki evladını toprağa verdi. Liceliler gerilla olmanın ne demek olduğunu en iyi bilince çıkartan bir halktır. Liceliler biliyor ki gerilla olmak yaşamını Kürt halkına adamak demektir. Bugün buradaki görkemli sahipleniş de bunun yansımasıdır. Hiç bir zaman uzun yaşamak anlamlı değildir. Kısacık yaşamlarına onurlu bir yaşam sığdırmaktır anlamlı olan. Özgürlük davasında yaşamını yitirenlerin inandıkları kutsal bir dava uğruna onurlu bir yolda yaşamlarını yitirmişlerdir” diye konuştu. “Buradan bir kez daha AKP’ye sesleniyoruz. Eğer yine bu çözüm sürecini seçim hesapları ve oy hesapları için heba ederseniz karşınızda ayakta olan Kürt halkını bulursunuz” diyen Aydoğan, “Aklınıza eğer PKK’i tasfiye etmek varsa bu haince düşüncenizden vazgeçin. PKK ve gerilla yenilmezliğini ortaya koymuş bir güçtür” diye konuştu.

Çukurca’da şehit düşen Mehmet Zuhat Kızmaz’ın öğlen saatlerinde Amed’in Yenişehir ilçesinde bulunan Yeniköy Mezarlığı’nda yapılan cenazesine ise binlerce kişi katıldı.

Binlerce kişi, aynı çatışmada şehit düşen 14 gerillanın fotoğraflarının bulunduğu bir pankart açarak, yürüyüşe geçti. Yürüyüş boyunca sık sık “Şehîd namirin“, “Ey şehîd xwîna te li erdê namîne“, “Bijî Serok Apo” ve “Gençler cepheye misillemeye” sloganları atıldı.

Anne Zozan Kızmaz yaptığı konuşmada, “Buradan Sayın Öcalan’a baş sağlığı diliyorum. Arkadaşları Merwan’ın kanını yerde bırakmayacak. Buradan ilan ediyorum. Bende 3 Merwan daha var. Onlar da bu yolda şahadete ulaşırsa biz kadınlar onların silahlarını yerden kaldıracağız” dedi.

Yine Çukurca’ da şehit düşen Selim Özalp’ın cenaze töreni Mardin- Nusaybin’ de defnedildi. Cenazeye onbinlerce kişi katıldı. Daha öncesinden Malatya Adli Tıp Kurumu morgundan dün alınan ve akşam Diyarbakır’da tutulmak istenen Özalp’in cenazesinin Amed’de bırakılmasına polis izin vermemişti.

Bunun üzerine yola çıkarılan Özalp’in cenazesi dün akşam Mardin’in Mazıdağı ilçesinde bekletildi. Konvoylar eşliğinde cenaze Nusaybin’e ulaştı. Onbinlerin “Şehîd Namirin” sloganıyla karşıladığı cenaze omuzlara alındı.

Daha sonra yürüyüş sırasında polisler kitlenin önüne barikat kurdu. Ancak kitle bu polis engeline rağmen mezarlığa ulaşıp bir dakikalık saygı duruşundan sonra cenazeyi defnetti.

BDP Mardin İl Başkanı Reşat Kaymaz yaptığı konuşmada “Başbakan Erdoğan Kürt halkını anlamak istiyorsa Nusaybin’deki serhıldana bakmasını öneriyorum” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu