Güncel

AİHM’in kara listesi; Türkiye 2. sırada

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, 2017 yılına ilişkin AİHM’nin kararlarını uygulamayan ülkeler arasında Rusya ve Türkiye’nin listenin ilk sırlarında yer aldığını kaydetti. Rapora göre Türkiye 2017 yılında 11 milyon 600 bin euroluk tazminat ödemesi yaptı.

H. Merkezi: Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin Çarşamba günü Strasbourg’da yayınladığı 2017 yılına ilişkin rapora göre Rusya ve Türkiye, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) kararlarını uygulamayan ülkeler arasında listede ilk sıralarda yer alıyor.

 

Kara listenin ilk sırlarında Rusya ve Türkiye var

Rapora göre listede ilk sıralarda yer alan Rusya’da ülkenin mahkûm edildiği 2 binden fazla karar hala uygulamaya konmayı bekliyor. Rusya’yı, mahkemenin hakkında verdiği bin 500’den fazla kararı henüz uygulamaya geçirmemiş olan Türkiye takip ediyor.

Rusya ve Türkiye’nin uygulanmayan kararlar listesinde başı çekmesinin, AİHM’de son dönemde aleyhinde en fazla karar çıkan ülkeler olmalarından kaynaklandığı belirtiliyor. Öte yandan genel tabloya bakıldığında Avrupa Konseyi’ne üye 47 ülkede uygulamaya konmayan mahkeme kararlarının sayısında azalma olduğu gözlemlendi.

 

İç hukukta uygulanması talep ediliyor

Rapora göre Rusya, aynı zamanda geçen yıl en yüksek miktarda tazminat ödeyen ülke oldu. Rusya aleyhinde çıkan kararlar nedeniyle toplam 14 milyon 600 bin euro tazminat öderken Türkiye 11 milyon 600 bin euro ile İtalya’nın ardından en fazla tazminat ödeyen üçüncü ülke oldu.

AİHM kararlarının icrasını takip eden Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, ülkelerin benzer insan hakları ihlallerini tekrarlamaması için gerekli düzenlemeleri Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne taraf olan devletlerden talep edebiliyor. Örneğin hükümetlerden iç hukuklarında gerekli gördüğü değişikliklerin yapılmasını, cezaevlerindeki koşulların iyileştirilmesini ya da şiddet uygulayan güvenlik birimlerinin denetlenmesini talep edebiliyor.

AİHM’nin bağlayıcılığı bulunan kesinleşmiş kararlarının uygulanmasına ilişkin bir zaman sınırlaması bulunmasa da kararların icrasını devamlı olarak yerine getirmeyen ülkelerin Avrupa Konseyi üyelikleri askıya alınabiliyor. Ancak bu, şu ana kadar hiçbir ülkeye uygulanmadı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu