GüncelManşet

Akdeniz Üniversitesi’nde faşist provokasyon

Antalya: Antalya Akdeniz Üniversitesi’nde son günlerde yaşanan baskıların, yasaklamaların, faşist provokasyonların ardından üniversite öğrencileri dün (22 Aralık) bir açıklamada bulundu. Üniversite içerisinde faşist çetelerin her türlü etkinliklerine imkan sağlanırken; devrimci, demokrat ve yurtsever öğrencilerin yaptıkları her eyleme yasaklama koyulmuş ve polis barikatlarıyla karşılaşmıştır.

Dün eli sopalı, satırlı bu çeteler kampüste provokasyon yaratmaya çalışmış fakat devrimci, demokrat, yurtsever öğrencilerin kararlı duruşunun ardından başaramamışlardır.Gerici, faşist çetelerin sosyal medya hesapları üzerinden etkinliğin yapılacağı Edebiyat Fakültesi’nde “bomba patlayacağı” yönünde asılsız provokasyon ve hedef gösterme taktiği, faşist-polis işbirliği ile bugün somut bir şekilde hayata geçirilmiştir.

 

“Çete liderlerinin silahlı resimleri dekanlık izniyle asılıyor”

Edebiyat Fakültesi’nde bölüm temsilcilerini sivil polislerle birlikte toplayan dekanlık, okula gelinmemesi yönünde öğrencilere çağrı yapmıştır. Etkinliği yapacak olan öğrencileri ise hedef göstermiştir.

Bunu yapan üniversite yönetimi öte yandan 25 Aralık Cuma günü 15.00’de Hukuk Fakültesi’nde Milli Kültür Topluluğunun düzenlediği etkinliğe konuşmacı olarak “Suriyeli cihatçı çete lideri” Mehmet Ali Öztürk’e üniversite yönetimi izin vermiştir. Hem de eli silahlı afişleri yine rektörlük izniyle yayınlanmış ve okulun çeşitli yerlerine asılmıştır.

 

“Üniversiteler AKP’nin, gerici faşist çetelerin değil!”

Tüm bunlara karşı Akdeniz Üniversitesi devrimci, demokrat ve yurtsever öğrencileri bir basın açıklaması yayınladılar. Yapılan açıklamada “Son günlerde kampüsten polisin çıkmaması, demokratik taleplere ve yürüyüşlere kurulan barikatlar, topluluklara ve etkinliklere koyulan yasaklamalar doruk noktasına ulaşmıştır. Bugün üniversite içerisinde gerici ve iktidar yanlısı etkinlikler rahatlıkla yapılıp, bu topluluklara her türlü imkan ve salon sağlanırken; muhalif topluluklar ve etkinlikler yasaklamalarla karşılaşmaktadır” denildi ve yaratılmaya çalışılan provokasyonlara değinildi.

Öğrenciler yaptıkları açıklamada son olarak şu soruları sordu:

1- Sözde bomba ihbarı alıp Edebiyat Fakültesi’ni ablukaya almaya çalışan polisler, Ankara ve Suruç’ta yaşanan katliamda neredeydi?

2- Madem ki böyle bir ihbar var, neden hemen yakınındaki Eğitim Fakültesi’nde dersler iptal edilmiyor ya da o bölge öğrenci ve araç trafiğine kapatılmıyor?

3- Üniversitede muhalif ve devrimci,yurtsever öğrencilerin her etkinliğini çeşitli bahanelerle engellenip,muhalif topluluklara kısıtlama uygulanırken okulla hiçbir bağlantısı olmayan Ülkü Ocakları AKS de nasıl etkinlik yapabiliyor ?

4- En önemlisi, 25 Aralık Cuma günü 15.00’de Hukuk Fakültesi’nde Milli Kültür Topluluğunun düzenlediği etkinliğe konuşmacı olarak Suriyeli cihatçı çete lideri Mehmet Ali Öztürk’e üniversite yönetimi tarafından nasıl izin verilebiliyor? Hem de eli silahlı afişleri yine rektörlük izniyle yayınlanabiliyor?

Yapılmak istenen bu provakasyona gelmeyerek, yapılacak olan etkinlik tüm baskılara rağmen Gözleme Evi’nde yapılacaktır. Bundan sonraki etkinliklerde oluşacak her türlü olumsuz durumun suçlusu üniversite yönetimidir. Son olarak bu üniversitenin devrimci, demokrat, yurtsever öğrencileri olarak bütün bu yaşananlara, baskılara,yasaklamalara ve faşist-polis işbirliğine izin vermeyeceğiz. Üniversiteler AKP’nin, gerici-faşist çetelerin değil bizimdir.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu