Güncel

Akkuyu;’da Nükleer Santrale geçit yok

Nükleer santrallere ve Çamlıbel’de açılmak istenen nükleer santral bürosuna bir eylem gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen eylemde Mersin Nükleer Karşıtı Platformu üyeleri, Akkuyu’da nükleer santral yapılmasına asla izin vermeyeceklerini belirttiler.

Mersin Nükleer Karşıtı Platformu üyeleri, Akkuyu’da kurulmak istenen nükleer santrale ve Çamlıbel’de açılmak istenen nükleer santral bürosuna dikkat çekmek için Taş Bina önünde bir araya geldi. “Çamlıbel’de nükleer santral bürosu istemiyoruz” pankartını açan yüzlerce kişi “Susma haykır nükleere hayır”, “Mersin Çernobil olmayacak”, “Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek”, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz” sloganlarını atarak, Çamlıbel Mahallesi’ndeki nükleer santral bürosuna yürüdü.

polisin yoğun ablukası altında gerçekleşen yürüyüş Akkuyu NGS Elektrik şirketi önünde sona erdi. Burada konuşma yapan Uğurcan Akyıldırım, Akkuyu’da kurulmak istenen nükleer santral ve Çamlıbel’de açılmak istenen nükleer santral bürosuna karşı çıkmak ve Akkuyu NGS Elektrik şirketine dur demek için toplandıklarını belirtti. Nükleer santallerin emperyalizmin yağmacı politikalarının ürünü olduğunu ve hükümetin buna açık siyasi destek verdiğini belirten Akyıldırım, “AKP tarafından ‘enerjide bağımlılığa son vereceğiz’ diye pazarlanan Akkuyu nükleer santrali, teknolojik donanımda çalışan personelin tüm ihityaçlarını Rus kaynaklarıyla karşılarken, ülkemizin enerjide dışa bağımlılığını azaltmak bir yana daha da artıracaktır” dedi. Çamlıbel’de kurulan şirket bürosunun halka yalan söylemek için kurulduğunu ifade eden Akyıldırım, “Mersin halkını kandırmak için kurulan bu ofis ilkokul çocuklarına verdiği yalan yanlış bilgilerle çocuklarımızın beynini yıkamaya başladı bile” dedi. Akyıldırım, nükleer santrallere ve bürolarına geçit vermeyeceklerini dile getirerek, “Yıllardır nükleer santrallere karşı direnen Mersin halkı bu büronun açılması ile fikrini değiştirmeyecektir. Yalanlarınıza karşı daha çok çalışacağız ve bu büroyu kapattıracağız. Akkuyu’da nükleer santral yapılmasına da asla izin vermeyeceğiz” diye konuştu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu