Makaleler

AKP-Taraf kardeş kavgasına tutuştular (S-29)

Taraf gazetesi ile AKP cenahının zaten bozuk olan arasının “açılmasına” neden olan Stratfor belgelerinin yayınlanmasıyla, aslında hepimizin bildiği bazı bilgiler de ortalığa saçılmış oldu.

Her ne kadar AKP’nin, AKP çizgisinde yazılar yazanların, Stratfor belgeleri için dedikodu, iftira vs. nitelendirmeler yapsa da gerçeğin o kadar basit olmadığı ortada. Stratfor “Gölge CIA” olarak adlandırılan bir istihbarat örgütü. Stratfor’un “müşterileri” arasında TÜSİAD’ın da bulunduğu birçok “patron örgütü”, Amerikan Hava Kuvvetleri, Amerikan Deniz Piyadeleri Komutanlığı, Amerikan İstihbarat Teşkilatı, ABD Savunma İstihbarat Ajansı gibi kurumlar bulunuyor. Bu kurumların hepsi yüz binlerce dolar ödeyerek, bu “dandik” dedikoduları öğrenmek istiyor. Gerçekten bilgiler dedikodudan ibaret olsaydı, egemenlerin bu çabaları karşısında eğlenebilirdik.

Stratfor’un istihbarat ağı, burjuva gazeteciler, kapitalist emperyalist sistemin kanaat önderleri, başbakan danışmanları vb. birçok unsurdan oluşuyor. Türkiye’deki en önemli uzantısı da Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörü sıfatını taşıyan danışmanlarından birisi olan İbrahim Kalın…

Türk egemenlerinin bu konuda bilhassa büyük bir sessizlik içerisinde olduğunu görüyoruz. Somut ciddi cevaplardan ziyade, fitne-fesat söylemiyle gündemi sulandırmaya çalışıyorlar. Zaten AKP’nin ve egemenlerin bu konuda verecekleri ciddi bir cevap da mümkün değil. Olay o kadar net ki, konuyu sulandırmaktan başka çareleri yok.

Ne diyecekler? Emperyalistlere bağımlılıklarını mı anlatacaklar. Gerçekten de Stratfor belgeleri Türkiye’nin emperyalistlere bağımlılığını farklı bir açıdan gösteriyor. Öyle ki en önemli kaynaklarından birisi Başbakan’ın danışmanı…

Bilindiği gibi milliyetçilik burjuvazinin en önemli argümanıdır. Ancak milliyetçilik dendiğinde yarı-sömürgenin egemenlerinde fazladan bir içerik kazanır. Bütün milliyetçilik vurguları, emperyalistlerle ilişkilerin gizlenmesi amacını taşır. Türk egemenleri ve bunun bir parçası olan AKP sürekli “dış mihrak”lardan da bahsetse, “dış mihrakların” uzantıları olmaktan başka bir misyonları yoktur. Stratfor belgelerini, egemenlerin emperyalistlerle nasıl bir ilişki ağı geliştirdiği perspektifiyle okunursa, ortaya çıkan manzara daha da netleşir. Devletin bağımsızlığı konusunda egemenlerin bütün söylediklerinin yalan olduğu daha bir belirginleşir.

Taraf’ın Stratfor belgelerini yayımlamasının amacı nedir? Kendilerinin propaganda ettikleri gibi gerçeklerin açığa çıkması mıdır? Düne kadar AKP ile uyumlu olanların arası açıkmış gibi yapmalarının sebebi nedir? Taraf gazetesi, AKP’ye farklı bir açıdan destek vermektedir. Biliniyor ki, belgeler internet üzerinden yayımlanıyor, sessizlikle üzerinden atlanılmasının şansı yok. Sessizlik daha büyük bir dikkat çekecektir. Bunun yerine Taraf belgeleri yayımlayarak, egemenlere taze kan taşıma amacını güdüyor. Elbette belgelerin Taraf gazetesinde yayımlanması bile AKP’nin sinir tellerine dokunmuştur, ancak ülke egemenlerinin “sağlığı” açısından belgelerin yayımlanması önemlidir.

Taraf’ı dikkatli okuduğumuzda karşımıza çıkan Erdoğan’ın burnunun dibine kadar sızan Stratfor kaynaklarından bahsedildiğini görürüz. Bunun ince bir dezenformasyon olduğu açıktır. Çünkü Başbakan’ın danışmanına kadar sızma gerçekçi değildir. Daha gerçekçi olanı, görevi emperyalistlere hizmet etmek olan Erdoğan’ın bu hizmeti daha rahat gerçekleştirmesi açısından birilerini işe almasıdır. Taraf’ın yayımladığı belgelere yaptığı yorumlarda bilhassa Erdoğan’ı aklamaya çalıştığını görürüz. Sorunu çevresiyle sınırladığını fark ederiz.

Belgelerin yayımlanmasına karşı çıkanlar da yayımlanmasını savunanların da ortak dertleri, emperyalistlerle kurulan ilişkilerin kitlelerce fark edilmesini engellemek. Taraf bunu farklı bir açıdan yapıyor. Aralarındaki fark da bundan ibaret…

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu